Son Yazılar
Anasayfa » İnternet » Adsense,Bumerang,Wordego
Adsense,Bumerang,Wordego

Adsense,Bumerang,Wordego

Google Adsense’i web sitesi olup duymayan yoktur sanıyorum.Özellikle kişisel blog sahiplerinin büyük ölçekli firmalardan reklam alabilmesinin kolay bir durum olmadığını düşününce Adsense ve benzeri sistemler blog sahipleri için çekici bir hal alıyor.Bu Adsense alternatiflerinden birisi daha önceki yazılarımda detaylı bir şekilde ele aldığım Hürriyet’in desteklediği Bumerang diğeri ise Tübitak destekli ve bildiğim kadarıyla Türk mühendislerin katkılarıyla oluşturulan Wordego.Gelin benimde kullandığım bu 3 sisteme beraber göz atalım.

1.Google Adsense

Tanım kısmıyla çok fazla uzatmak istemiyorum.Hemen başlayacak olursak.Tabiki bir gmail hesabınız olacak.Bu gmail hesabınızla Adsense başvurunuzu gerçekleştiriyorsunuz ve onay süresi için beklemeye giriyorsunuz.Bu onay süreci sitenizin incelenme durumuna göre uzun bir zaman alabilir.Bu süreçte yapmanız gerekenlerin başında üye olduktan sonra size verilen Adsense kodunu sitenize yerleştirmeniz.(Ben yerleştirmeyi unutmuştum :) )Bu kodlar aslında sizin ilk Adsense reklamlarınız oluyor fakat beyaz olduğu için siz de dahil kimse tarafından görünmüyor ve yerleştirdiğimiz yer beyaz oluyor.Bunun ardından yapmanız gereken sitenizi sürekli güncel tutmak.Şu sloganı kullanın bu süreçte “Her gün en az bir yazı”.Çünkü sitenizin güncel ve özgün olması sizin de bildiğiniz üzere Google için oldukça önemli.

Başvuru sürecinizden önce site haritanız yoksa ve adres çubuğunda sitenizde açılan sayfaların linki karmaşık bir şekilde(yani harf-rakam iç içe geçmiş ve düzensiz ise) görünüyorsa işte size çok büyük bir fırsat.Çünkü Google site haritası ve düzenli link’e büyük önem veriyor.Siz de bu süreçte bu eksiklikleri giderirseniz sizin için bir artı olacaktır.

Gelelim kazanç kısmına.Adsense tıklama bazlı çalıştığı için görüntülenen reklamların katkısı olmuyor diyebiliriz.Önemli olan sayfanızdaki reklamlara tıklanması.Tık başına bir kaç kuruşta kazanabilrsiniz bir kaç lira da bu reklam veren bütçenin firmasına bağlı.Ayrıca Adsense reklamlarını gözle görülür yerlere yerleştirmeniz çok önemli bir ayrıntı.

2.Bumerang

Daha önce ele almıştım bu yüzden sadece teklif kısmını anlatmak istiyorum.Bence blog sahipleri için Bumerang Adsense’den daha önemli.Çünkü bu sayede hem ziyaretçi sayımızı arttırıyor.Hem de gelir elde edebiliyoruz.Firmalar bloglara bazı kriterlere göre bir teklif sunuyor bu teklifte en son yayınlanma tarihi teklif fiyatı gibi bazı bilgiler yer alıyor.Tek yapmanız gerek verilen teklif içeriğini eğer kabul ediyorsanız sitenize bir haber gibi kopyalamanız.Dikkat edilmesi gereken nokta teklif yayın süresi bitene kadar(süreyi bumerang sayfanızdan takip edebilirsiniz) içeriği anasayfanızda tutmak.Reklamın(teklifin) görüntülenmesi sizin bu teklifteki kazancınızı etkilemez ancak ne kadar çok görüntülenir ve sayfa ne kadar çok açılırsa sonraki tekliflerde kazancınız aynı oranda artacaktır.

Detaylı Bumerang yazısı için tıklayın.

3.Wordego

Tıklama ve gösterme bazlı reklamları olduğu için bana cazip gelmişti.Fakat kullandıkça cazibesini yitirmeye başladı.Çünkü Adsense ve Bumerang’ın yanında hemen hiç getirisi yok diyebilirim.Ancak Adsense reklamlarını siteme yerleştirmeden önce Wordego reklamları sayfanın üst taraflarında iken bir getirisi vardı.Aslında bu durumda benim tezimi çürütüyor diyebilirim.Bu reklamlarda gösterme bazlı da kazanç sağlandığı için biraz ön plana çıkarmak gerekiyor.Fakat sayfanızın üstünde Wordego’yumu yoksa Adsense’imi tercih edersiniz seçim sizin.Ben Adsense’i tercih ettim.

Tabi ki genç sayılabilecek bir sistem olması vesilesiyle bir anda 1.sıraya yerleşmesini beklemek hayalcilik olurdu.Genç olması ve Tübitak destekli olması vesilesiyle de desteklemekte fayda var diye düşünüyorum.

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

6 yorum

 1. sizce wordego mu kullanmalıyım ?

  • Murat bey tübitak destekli bir proje olduğu için ilgimi çekmişti ve bir yazıda paylaşmak istemiştim.Ancak daha sonra gördüm ki;çoğu zaman reklamlar sayfada istemediğiniz yerlere kayıyor.Ayrıca kullandığım 3 ay sonunda da günlük ziyaretçi sayım 100-150 arasında olmasına rağmen sadece 1.50 lira kazanabildim.Yani maddi olarak ta açıkçası çok zayıf olduğunu düşünüyorum.
   Son olarak deneyip tecrübe etmek isteyebilirsiniz.Ancak belirtmiş olduğum bu iki nedenden dolayı ben kullanmayı bıraktım ve size de açıkçası kullanmanızı tavsiye etmem.

 2. Merhabalar,

  Wordegoda kazançlar reklam sayısına ve konumlandırmasına bağlı olarak çok verimli hale gelebiliyor. reklamları üst bölgelerde ve sağ-sol kolonlarda hatta mümkünse kayan reklam şeklinde sağ sol kolonlarda kullanıldığında kazançlar gayet tatmin edici olabiliyor. Ayrıyetten bir avantajı da şu. Wordego reklamlarını Google reklamlarıyla beraber kullanabiliyoruz. Biliyosunuz ki Google 3 reklam kullanımına izin veriyor ve bunun yanına 3 tane de Wordego reklamı ekleyebiliyoruz ki Google’dan da reklam yönlendirmesi oluyor yine.

  Diğer artıları ise çok kapsamlı bir yardım merkezinin olması. her konuda cevabınızı bulabiliyorsunuz. Linkinide ekleyeyim merak eden arkadaşlar bakabilir.

  http://www.wordego.com/yardim-merkezi

  Kolay gelsin herkese.

 3. Bence de gayet başarılı ve getirisi iyi olan bir platform. herşey konumlandırmaya bağlı. Ben de reklam kayma durumu olmadı belki kodu yanlış yapıştırmışsınızdır. Ya da muhtemelen kod çakışması olmuştur. Sistemleriyle ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz siteden.

  http://www.wordego.com/

  • Benim kullandığım dönemde getirisi yoktu. En azından bana öyle geldi. Ancak gelen 2 tane olumlu yorumun ardından tekrar inceleyip kulanmaya başlayacağım gibi. :) Bu arada sitenizi verirseniz bi incelemek isterim.

 4. Merhabalar,

  Bende yaklaşık 1 senedir Wordego’yu kullanıyorum ve çok memnunum. Özellikle Google reklamlarıyla birlikte kullanılabilmesi memnuniyetimdeki en büyük etken. Reklam konumlandırmasını doğru bir şekilde gerçekleştirdikten sonra kazançların gayet iyi olduğunu görüyorum. Bu konuda destek merkezi önemli ölçüde fayda sağlıyor. Aslında çoğu sorunun cevabını yardım merkezinden bulabilıyorum fakat destek merkezinden kısa sürede dönüş alabiliyor olmak çok fayda sağlıyor. Başta Wordego’yu kullanmak konusunda benim de tereddütlerim vardı fakat Google’la işbirliği içinde olmaları reklam çeşittiliğini arttıracağı için denemekte fayda var diye düşündüm.Oldukça memnun kaldım. Bence http://www.wordego.com a girip sistemi bir inceleyin ve öyle karar verin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*