Son Yazılar
Anasayfa » Yazılım » Asp.Net MVC » Asp.Net MVC Nedir?
Asp.Net MVC Nedir?

Asp.Net MVC Nedir?

Microsoft’ un Web Form uygulamalarındaki iş yükünü azaltmak ve uygulama geliştirme aşamasındaki dağınıklığı önlemek amacıyla Asp.Net üzerine uygulamış olduğu yazılım mimari desenidir.

Not: MVC’ yi Microsoft geliştirmemiş daha önceden geliştirilmiş bu mimari deseni Asp.Net üzerinde kullanarak popülerliğini arttırmıştır.

MVC 3 katmandan oluşur.

 • Model
 • View
 • Controller

Model

Uygulamadaki veri işlemleriyle alakalı işlemlerin yapıldığı katmandır. Veritabanımızdaki tablolar, stored procedurler, functionlar, viewler bu katmanda tutulur.

View

Kullanıcının sayfayı ziyareti esnasında tarayıcıda görüntülediği sayfayı üzerinde bulunduran katmandır.

Controller

Modeldeki verilerin View’ de görüntülenmesi için Modeldeki verileri View’ a taşıyan aracı katmandır. Ayrıca kullanıcıdan alınan istekler değerlendirilir.

Neden MVC Kullanmalıyım?

 • Dağınık değildir. Şöyle düşünelim. Projemizde Anasayfa, Hakkımızda, Referanslar ve İletişim adlı 4 adet sayfamız olsun. Web Form uygulamalarında bu 4 adet sayfa için 4 farklı form oluşturacaktık. Bu 4 sayfanın .cs kodlarının ve html/css kodlarının .aspx sayfası sayfası olacaktı. MVC’ de ise yeni bir sayfa oluşturmak için 2 satır kod(metot oluşturuyoruz) yazmamız yeterli oluyor. Ve .cs kodlarını yani sunucu taraflı kodlamaları bu metod arasında yapıyoruz. Yani Web Formda 8 sayfa ile yapılan proje burada 5 sayfada tamamlanabiliyor.
 • Uygulama geliştirme süresini kısaltır. Yukarıda belirtmiştim MVC’ de 3 farklı katman vardı. Bu 3 katmandan View katmanında tasarım yani kullanıcıya sayfa sunum işlemi yapılmaktaydı. Buradan hareketle uygulamanın tasarımcısı View katmanında kodlama yaparken, aynı anda uygulamanın Model ve Controller katmanında da kodlama yapılabilir.
 • Performans daha yüksektir. Klasik Web Form sayfalarında durum yönetimleri otomatik olarak yapıldığından uygulamamız haliyle daha geç cevap verecektir. Ancak MVC’ de böyle bir kavram olmadığından cevap verme süresi daha kısa olur.

MVC Nasıl Çalışır?

 • Kullanıcıdan Controller katmanına istek iletilir.
 • Controller katmanı gelen isteğe göre veritabanındaki verilere ulaşmak üzere Model katmanıyla iletişime geçer.
 • Model katmanı Controller’ ın istediği verileri bularak bu verileri Controller katmanına iletir.
 • Controller katmanı aldığı bu verileri View katmanına iletir.
 • View katmanı bu verileri yanıt olarak son kullanıcıyla buluşturur.

Bununla ilgili bir görsel hazırlamaya çalıştım. :) Üzerinden inceleme yapabilirsiniz.

mvc nasıl çalışır

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*