Son Yazılar
Anasayfa » İnceleme » Bilişim Konulu 4 Film Önerisi
Bilişim Konulu 4 Film Önerisi

Bilişim Konulu 4 Film Önerisi

Bilişim konusu üzerine çok sayıda film çekilmiş olabilir. Ancak önerilerim klasik bilişim suçları, güvenliği vs gibi filmlerin dışında büyük şirketleri ve patronlarını anlatan filmlerden oluşuyor. Buyurun bir listeye bakın. Ayrıca bu tarzda firmaları veya patronlarını anlatan bir film izlediyseniz lütfen paylaşın. :)

1.Jobs

Film Steve Jobs’ ın hikayesini ve Apple’ ı anlatıyor. Bilişim temalı bir film demiştim. Ancak listedeki 4 filmde kişisel gelişim tarzında herkesin severek izleyeceği filmler aslında. Steve Jobs’ ın hırsı uğruna kızını bile umursamaması, en yakınındakileri silmesi ancak herkesin bildiği o muazzam yaratıcılığı filmde bence son derece başarılı şekilde işlenmiş. Steve Jobs’ ın hırsı anlatılırken de başarılı olabilmek için yolda karşılaşılan zorluklara da çok güzel değinilmiş.

2.Silikon Vadisi Korsanları

Listedeki filmler içerisinde en son izlediğim film. Ancak Jobs filminden sonra izlemenizi öneririm. Çünkü Jobs’ ı izledikten sonra eğer daha önce bilginiz yoksa Bill Gates ve Microsoft’ a karşı bir acaba diyorsunuz. Bu yüzden filmi izleyip Windows’ un Mac ile olan ilişkisini anlayabilirsiniz. Filme gelecek olursak Apple’ ın ürettiği bilgisayarlar ile IBM’ i piyasadan silmek çabalarını ve bu uğurda Bill Gates ile yaptığı iş birliğini anlatıyor. Bill Gates ise bu işbirliği sayesinde Macintosh’ tan esinlenerek şu anda en çok tercih edilen Windows işletim sistemlerinin temelini oluşturuyor.

3.Genç Çıraklar

İki pazarlamacı beraber çalıştıkları bir işten kovulurlar. İki kafadardan birisi bir dükkanda çalışmaya başlarken diğeri Google’ da stajyer olabilme imkanını keşfeder. Sonrasında dükkanda çalışan arkadaşını ikna ederek Google’ ın kampüsüne götürmeyi başarır. Gittikleri kampüste yüzlerce genç içerisinde yaşı ilerlemiş bu iki pazarlamacı buraya adapte olmakta ve kendilerini kabul ettirmekten zorlanırlar. Sonrasında stajyer adayları gruplara ayrılır ve en yüksek puanı toplayan grup stajyer olarak kabul edilecektir. Ancak tabi puanın yanında önemli olan adayların Google ruhunu taşıyıp taşımaması. Sizce bu iki pazarlamacı ve grubu bu ruhu taşıyor mudur?

4.Sosyal Ağ

Bu filmde Facebook ve Zuckerberg’ i anlatıyor. Zuckerberg’ in kız arkadaşı ile ayrıldıktan sonra ortaya onu şaşırtabilecek bir proje sunma çabasını. Bu doğrultuda kız arkadaşından ayrıldığı akşam bloguna kız arkadaşını kötüleyici yazılar yazan ve aynı gece Harvard Üniversitesinin internet trafiğini çökerten bir site açmasıyla başlayan serüveni esasında Pekin Olimpiyatlarında erkekler dümencisiz iki tek grubunda 6. olan iki kardeşe ait Facebook fikrini hayata geçirmesi, Facebook’ un büyümesi ve bu süreçteki davaları anlatan bir film.

Katılmayabilirsiniz ancak 3 büyük fikir ve 3 çalıntı fikir gibi geliyor. :) Bill Gates’ ın Steve Jobs’ a söylediği söz de bu düşünceyi desteklercesine “Eh, bence meseleye başka bir açıdan da bakabiliriz Steve. Bence asıl durum şu: İkimizin de Xerox adlı zengin bir komşusu vardı. Ben adamın televizyonunu çalmak için evine girdim, ama bir de baktım ki sen zaten çalmışsın.”

Facebook fikrininde Marc’ a değil de kürek sporcularına ait olduğunu öğrendikten sonra diğer firmaların durumunu da açıkçası merak etmeye başladım.

Ayrıca yazıyı yazarken Revolution Os adında Linux işletim sistemi ve özgür yazılımı anlatan bir film daha öğrendim. Henüz izlemediğimden öneremiyorum. Fakat ismini paylaşmak istedim.

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

2 yorum

  1. 2000 yılı yapımı Takedown. Kevin Mitnick hakkında.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*