Son Yazılar
Anasayfa » İnceleme » Bitcoin Madenciliği Nedir Nasıl Yapılır?
Bitcoin Madenciliği Nedir Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nedir Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliğini halk arasında bilinen deyimle açıklamak gerekirse “samanlıkta iğne aramak” diyebiliriz. Ya da arama özelliğinin olmadığı hafızası sonuna kadar dolu bir bilgisayar ve bu bilgisayarın en derin yerlerinde bir yerde bir sayı gizlendiğini sizin onu bulmanız gerektiğiniz hayal edin. Tabi bu arada ne samanlıktaki iğne sabit duruyor ne de sayı aynı yerde duruyor. İkisi de sürekli yer değiştiriyor.

Bitcoin blockchain denen yapıyı kullanır. Blockchain en basit haliyle  merkezi olmayan dağıtık ağ yapısı diyebiliriz. Yani madencilik sırasında bizde aslında bu ağ üzerinde noktalar arasında yer alan verileri ve bu noktaları buluyoruz. blockchainakifvurucu

Biraz daha açacak olursak yukarıdaki resimde yer alan noktalar arasında gerçek bir veri yok. Bu noktalar arasında belirli kurallar yani şifreler var ve biz o şifreleri bularak noktaları ve aralarındaki bağlantıyı tespit ediyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu işlemde “Proof of Work” yani “iş ispatı” olarak adlandırılyor.

Peki bu madencilik nasıl yapılır çeşitleri nelerdir? Öncelikle belirtmek gerekirse artık bu işlemi evimizden gerçekleştirmek pek mümkün değil. Çünkü bu işlem artık biraz daha zor. Bu işlem için özel donanımlar üretiliyor. Ülkelerde bu işlem için fabrikalar kuruluyor. Örneğin KnCMiner İsveç’ in Boden şehrinde bir helikopter hangarında bu işlemi yapıyorken artan maliyetler yüzünden İzlanda’ da bu işlem için ayrı bir fabrika kurarak madencilik çalışmalarına devam etmeye başladı.

1.CPU(Central Processing Unit) Mining

Kullanılan bilgisayarın işlemci gücünden faydalanarak Bitcoin üretme işlemidir. Bitcoinin ilk dönemlerinde Bitcoin elde etmek bu yöntemle uygunken artık Bitcoini üretirken oluşturduğu maliyet nedeniyle pek mümkün değil. Zamanla yerini GPU Mining almaya başladı.

2.GPU(Graphics Processing Unit) Mining

Ekran kartları Bitcoin madenciliğinde gerekli olan matematiksel problemleri çözmede işlemcilerden daha iyidir. Bunun nedeni GPU’ ların Bitcoin madenciliğinde gerekli olan  floating point hesaplamalarında daha verimli olmaları. GPU Mining de artık günümüzde pek tercih edilen bir madencilik yöntemi değil. Özellikle 2010-2013 arasında madenciler için karlı olan bu yöntem artık günümüzde yerini ASIC Mining’ e bırakmış durumda.

3.ASIC(Application Specifix Integrated Circuit) Mining

Bitcoin madenciliği için özel üretilmiştir. Bitcoin madenciliği için gerekli işlemler baz alınarak özel olarak üretilmiştir. Tabi bu işlemi gerçekleştirirken hem enerji tasarrufu sağlıyor hem de gerçekleştirilecek işlemler için özel üretildiğinden daha verimli çalışıyor.

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*