Son Yazılar
Anasayfa » Wordpress » Blogunuzdan Bu Eklentileri Eksik Etmeyin (WordPress)
Blogunuzdan Bu Eklentileri Eksik Etmeyin (WordPress)

Blogunuzdan Bu Eklentileri Eksik Etmeyin (WordPress)

WordPress kullanmanın en büyük avantajlarından birisi istenilen hemen her eklentinin bulunması ve eklentilerin basit bir kurulum ve kullanımının olmasıdır.Daha önce WordPress kullanmayanlar eklentinin ne olduğunu sorabilir.Eklentiyi kısaca tanımlayarak blogunuzda bence olmazsa olmaz bazı eklentilerden bahsetmek istiyorum.Eklentiyi blogumuzun daha fazla fonksiyona sahip olması için üretilen uygulamalar veya ara elemanlar diye tanımlayabiliriz.Yani eklentiler sayesinde blogumuza e-posta aboneliği,paylaş butonları,ziyaretçi sayısı vs gibi bir çok konuda ekleme yapabiliriz.Şimdi dilerseniz bir kaç tane eklentiden bahsetmek istiyorum.

1.Akismet

Özellikle bloglar için olmazsa olmaz eklenti akismettir.Blogunuzla ilgili yapacağınız ilk işlem herşeyden önce Akismet’i etkinleştirmek olmalıdır.Neden mi?Çünkü Akismet blogunuzu spam yorumlardan korumak için en iyi yoldur.Blogunuzda yazmaya başladınız.Her gün az da olsa bir ziyaretçi kitlesine sahipsiniz.Ancak blogunuzun admin paneline girdiğiniz zaman yorum kutusunda sürekli tuhaf mesajlar geldiğini görüyorsunuz ve bunların gerçek olmadığını biliyorsunuz.İşte Akismet tam da bu noktada devreye giriyor.Sizden onay bekleyen bu spam yorumları size hiç göstermeden siliyor ve sizi bu konuda ufakta olsa bir zaman kaybından kurtarıyor.

2.Contact Form 7

Sizin de bildiğiniz üzere her site bir iletişim formuna sahiptir.İster blog olsun ister kurumsal web sitesi ister farklı bir site.Çünkü ziyaretçiler sorularını,isteklerini,şikayetlerini kısacası düşüncelerini bu form sayesinde site admini olan kişilerle yani sizlerle paylaşacaktır.Tabi iletişim formu olarak bir çok eklenti bulmanız mümkün.Ancak ben kendi kullandığım eklentiyi paylaşmak istiyorum.Basit üzerinde ufak düzenlemeler yapabilmemize olanak sağlayan bir eklenti.Zaten bencede iletişim formunun çok cafcaflı olmasına gerek yok.

3.ShareThis

Sosyal paylaşım siteleri olmadan önce blog sahipleri ne yapıyordu doğrusu çok merak ediyorum.Çünkü yazını yazıyorsun ama duyurabilmen için imkanların sınırlı.Çünkü o zaman blog yazanlar ne Facebook’ta ne Twitter’da ne de farklı bir mecra da makalesini duyurma imkanına sahipti.Şimdi ise durum çok farklı.Çünkü bir makaleyi veya herhangi bir içeriği duyurmanın, tanıtmanın belkide en iyi yolu sitelerde paylaş butonlarının olmasıdır.ShareThis’te ise sitenize ekleyebilmek için aklınıza gelebilecek bütün sosyal paylaşım sitelerinin paylaş vb. butonlarının olduğunu düşünüyorum.ShareThis’te eklemek istediğiniz butonların büyüklüğünü,pencerede konumlanma şeklini  değiştirme gibi ayarların da mevcut olduğunu ve bence rakiplerinden daha kullanışlı ve kolay bir kurulumu olduğunu belirtmeliyim.

4.Social Media Widget

Blogunuz için hangi temayı kullanıyorsunuz bilmiyorum.Ancak eğer kullandığınız temada sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplarınızın adresini verebileceğiniz bir bileşen vs. yoksa bu durumda çok basit bir kullanımı olan bu eklentiyi kullanmanızı tavsiye ederim.Sade bir tasarımı olması ve bence bütün temalara uyum sağlayabilmesi yani tasarım anlamında sırıtmaması bence bloglar için çok önemli.

5.StatPress

Blogunuza kaç kişinin girdiğini görmenin ve bunu temanızla uygun bir şekilde yayınlamanın bir yoluda StatPress.Bu eklenti sayesinde günlük,haftalık ve aylık ziyaretçi sayılarına,bu ziyaretçilerin yaptığı son tıklamalara veya aramalara erişebilme gibi birçok imkana sahip oluyoruz.

6.SyntaxHighlighter Evolved

Eğer blogunuzda kod paylaşımı yapıyorsanız paylaştığınız kodları düzenleme,düzgün bir şekilde yayınlama konusunda sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz.bu durumda SyntaxHighlighter Evolved eklentisi devreye girerek sizi bu dertten kurtaracak.Kod paylaşımı yapanlara şiddetle tavsiye ederim.

7.Google XML Sitemaps

SEO’nun öneminden bahsetmeye gerek yok diye düşünüyorum.SEO içinde özellikle Google Adsense başvurularınız için site haritası olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır.Sitenizde ayrıca bir site haritası diye bir kategori veya sayfa oluşturmasanız bile bu eklentiyi kullanarak blogunuz için bir site haritası oluşturmanızda fayda var.Ayrıca bende söylediğim gibi bir kategori veya sayfa oluşturmadım ancak SEO’yu göz önünde bulundurarak bu eklenti ile sitemin haftalık periyotlarla site haritasını oluşturuyorum.

8.NextCellent Gallery

Her ne konu hakkında bir siteye sahip olursanız olun resimlerinizi paylaşmak isteyebilirsiniz.Bu durumda da NextCellent Gallery tarzı bir eklentiye sahip olmanız en azından düzenli bir galeri sayfası oluşturmanıza yardımcı olur.En azından tıkladığımız resmi yeni sayfada beyaz bir ekran da açmasından iyidir diye düşünüyorum.Ayrıca Facebook’tan sonrada internet ortamında bu tarz galeri kullanımı arttı dersemde pek yanış söylemiş sayılmam herhalde.

9.WordPress Database Backup

Eğer WordPress değil de DreamWeaver benzeri bir program ile çalışıyor olsaydınız dosyalarınızın yedeğini alma konusunda sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyor olurdum.Çünkü bu dosyalara size ait olan host’ta eğer orada veri kaybı yaşarsanız çalıştığınız yerel klasörden ulaşabilirsiniz.Hatta çalışmalarınızın belirli aralıklarla yedeğini de alıyorsanız bu konuda sıkıntı yaşamazdınız.Ancak WordPress’te durum daha farklı olduğundan yani bir yerde o da host’unuzda bu dosyalara sahip olduğunuzdan orada yaşayacağınız veri kaybı sizin için önemli bir handikap olabilir.Bu yüzden bu eklentiyi kullanarak belirli aralıklarla blogunuzun veritabanını yedeklemeniz faydalı diye düşünüyorum.

10.WPtouch Mobile Plugin

Artık mobil cihazların günümüzde ne kadar önemli bir yer aldığını eminim herkes biliyordur.Bankalar,çeşitli kuruluşlar mobil işletim sistemleri için uygulamalarını geliştiriyor.Ayrıca tabi aynı firmalar mobil cihazlar içinde ayrı bir web siteye sahip oluyorlar.Bu durumda bizlerinde bu anlamda geri kalmamak adına mobil cihazlar için bloglarımızı uygun hale getirmeliyiz.Bu amaç içinde WPtouch Mobile Plugin eklentisinin tatminkar olduğunu söyleyebilirim.

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

2 yorum

 1. Merhabalar,
  Yazınız gayet güzel, başarılı bir derleme. Geçenlerde ben de benzer bir yazı kaleme almıştım bir kaç eklemem olabilir, sanırım temamız ve ele aldığımız konular da benzer durumda :). En İyi WordPress eklentileri konulu yazımı ilgilenen arkadaşlar ziyaret edebilir. http://www.cemturk.net/blog/2014/03/27/en-iyi-wordpress-eklentileri-2014/

  • Cem bey,öncelikle yazımı başarılı bulduğunuz için teşekkür ederim.
   Aynı şekilde ben de sizin yazınızı okudum ve başarılı buldum.İçlerinden işime yarayacağını düşündüğüm 2 eklentiyi de kurdum.
   İyi Çalışmalar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*