Son Yazılar
Anasayfa » Yazılım » HTML/CSS » Bootstrap ile Veritabanı Bağlantısı ve İşlemleri Nasıl Yapılır?
Bootstrap ile Veritabanı Bağlantısı ve İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bootstrap ile Veritabanı Bağlantısı ve İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bootstrap’ ı kullanmaya yeni başlayanların takıldığı bir nokta olabilir diye düşünüyorum. Şöyle ki özellikle Visual Studio’ da Asp.Net Web Form yapısında kodlama yaparken html, css kodlarını .aspx sayfasına yazarken veritabanı kodlarını .aspx.cs sayfasına yazarız. Bu durumda .aspx.cs sayfasında kodlama yaparken Bootstrap nesnelerinin bu sayfada kullanılamadığını görürüz. Peki nasıl kullanırız. İşte çözümü:

Senaryo

Bootstrap ile oluşturulan Ad Soyad, E-Posta, Konu ve Mesaj alanlarının ve Gönder butonun olduğu bir iletişim formunun Asp.Net ortamında veritabanı işleminin gerçekleştirilmesi.

bootstrap iletişim formu veritabanı bağlantısı

1.Adım

Resimdeki gibi <input type=”text”> ve <textarea> etiketlerine runat=”server” tanımlaması yapılır. Bu tanımlama ile nesnelerimizi .aspx.cs sayfasında kullanılabilir hale getiriyoruz.

.aspx.cs sayfasında kullanabilmemiz içinde bu nesnelere id=”……” ile ad tanımlaması yapıyoruz. Yaptığımız bu tanımlama ile .aspx.cs sayfasında bu nesnelere erişebiliyoruz.

Butonda ek olarak olayın hangi anda gerçekleşmesini istediğimizi ve bu gerçekleşecek olayın yani metodumuzun adını belirtiyoruz belirtiyoruz. Tıklanma anında gerçekleşmesini istediğimiz olay için aşağıdaki tanımlamayı yapıyoruz. onserverclick=”Btn_Click”.

bootstrap veritabanı

2.Adım

Yukarıda tanımlamış olduğumuz metodu .aspx.cs sayfasına gelerek oluşturuyoruz. Sonrasında klasik ADO.Net işlemleri yaptırıyoruz. Toolbox kontrollerinden farklı olarak Bootstrap nesnelerinin burada Text özelliği bulunmuyoruz. Bunun yerine işlemlerimizi .Value gerçekleştiriyoruz.

bootstrap veritabanı aspxcs

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

2 yorum

  1. Çok makbule geçti kanka sağol :)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*