Son Yazılar
Anasayfa » İnceleme » Bu Hatalardan Vazgeçin!
Bu Hatalardan Vazgeçin!

Bu Hatalardan Vazgeçin!

Bilgisayar kullanan bir çok kişi işlerini bilgisayar aracılığıyla hallediyor dersek pek yanılıyor olmayız.Hatta bununla beraber gittiğimiz hemen her yere bilgisayarlarımızıda götürüyoruzdur.Peki bu kadar sık kullandığımız ve önemli işlerimizi gerçekleştirdiğimiz bilgisayarlarımızı gerektiği kadar koruyor ve bakımını yapıyor muyuz? En basitinden acaba kaç kişi bilgisayarını düzenli bir şekilde virüs taramasından geçiriyor.Gelin şimdi bilgisayarlarımızın temizliği ve bakımı hakkındaki bir kaç maddeye bakalım.

1. İşletim Sistemi ve Önemli Yazılımları Güncel Tutmak

İşletim sistemimiz ve kullandığımız programlar bilgisayar güncellemesi açık ise kendini otomatik olarak günceller ve bu şekilde yazılımların son sürümünü kullanırız.Ancak bilgisayarımız güncelleştirmeleri otomatik olarak gerçekleştirmiyorsa biz de güncelleştirmeleri geciktiriyorsak bilgisayarımız tehdit altında olabilir.Özellikle sürekli kullandığımız programların güncelleştirmelerini sık sık takip etmemizde fayda var.

2.Biriken Tozu Temizlememek ve Tozlu Bilgisayar Kullanımı

Bilgisayarların içi zamanla tozla dolar.Biriken bu toz fanların soğutma gücünün azalmasına neden olabilir.Bunun sonucunda bilgisayarın parçaları daha fazla ısınır ve bilgisayar performansında bir düşüş söz konusu olur.Öyleki ağır bir işlem gerçekleştiriyorsak bu durum donanıma dahi zarar verebilir.Bu yüzden düzenli bir şekilde bu tozları temizlememizde fayda var.Ancak şunu da unutmamak gerekir ki dışarıdan hava püskürterek bu tozu temizlemek geçici çözüm sağlar.Bu yüzden kasa ve laptopların içini açarak temizlemek daha faydalı bir yoldur.

3.Birden Fazla Virüs Programı Kullanmak

Bilgisayarınızda tek antivirüs programı olması daha iyidir.Bu antivirüs programları arkaplanda çalışır ve sisteminizin güvenliğini sağlar.Fakat birden çok antivirüs programı aktif şekilde çalışırsa bu antivirüsler birbirlerini bir tehdit olarak algılar ve birbirlerinin çalışmalarını engelleyebilirler.Ancak yinede birden fazla antivirüs programı kullanmak isterseniz yalnız bir tanesi aktif olmak ve bu programları dönüşümlü olarak kullanmak şartı ile bilgisayarınıza yükleme yapabilirsiniz.

4.Fazla Elektrik Harcayan Ekran Kartları

Bilgisayar kullanan herkes çok iyi donanıma sahip olmak ister.Ancak donanım kartlarının ihtiyacımızı karşılayacak seviyede olması yeterlidir.Bilgisayar kullanmaya yeni başlayan birisine en yeni ekran kartına sahip bilgisayar verildiğini düşünün.O kullanıcınıın bilgisayarda ne kadar ağır bir işi olabilir ki.Bu durumda ekran kartı enerji tüketmekten ve aşırı ısınmaktan başka hiç bir işe yaramaz.

5.Güç Kaynağı Kullanmamak

Bir çok insan bilgisayarlarının fişlerini doğrudan elektrik prizine takar.Elektrik kesintisi yaşandığı zaman bilgisayar ortamındaki çaşlışmaları boşa gider veya oynadığı oyun yaptığı iş kaydedilmeden bilgisayar kapanır.Bunların yanında bilgisayarımızda ciddi zarar görür.Eğer bu kesintilerin sık yaşandığıı yerdeyseniz anakartınız dahi zarar görebilir yanabilir.İşte bu ve benzeri durumlardan korunmak için güç kaynağı kullanımı bilgisayarınızın ömrünü uzatmanıza yardım edebilir.

Yukarıdaki maddelerin dışında bazı ufak hatırlatmalar daha yapmak istedim.

İmkanımız doğrultusunda bir taşınabilir harddisk edinmek ve bilgisayarımızdaki bilgileri belirli aralıklarla buraya kopyalamak çok doğru olacaktır.Çünkü bilgisayarımızın ne zaman onaramayacağımız bir arıza vereceğini tahmin edemeyiz.

Son uyarım ise internetten dosya indirme işlemiyle ilgili olacak.Bir uygulama veya başka birşey indireceğimiz zaman çoğu zaman önemsemediğimiz uyarılar alırız.Daha sonrada bu arızaları onarabileceğimizi düşünürüz.Fakat bununla uğraşmak yerine indireceğimiz uygulamaların vb. dosyaların güvenilirliğinden emin olmamız daha sağlıklı bir yol olacaktır.

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*