Son Yazılar
Anasayfa » İnceleme » Bu Sitelerde Engellendi!
Bu Sitelerde Engellendi!

Bu Sitelerde Engellendi!

Yazımın başında amacımın siyaset yapmak olmadığını ve eleştiri olsun diye bu yazıyı hazırlamadığımı belirtmek isterim.Herkesin görüşü kendine.

Kısa bir girişin ardından dilerseniz asıl konuya geçelim.Önce dünyada en fazla kullanılan sosyal medya sitelerinden Twitter’a ardından dünyada belkide alanında lider konumda bulunan video paylaşım sitesi YouTube’a erişim engellendi.Aslında alınan bu kararların ilk olmadığını ve biraz geriye dönüp bakacak olursak ülkemizde sık kullanılan binlerce,milyonlarca ziyaretçisi olan sitelerin yakın tarihimizde de engellendiğini görebiliriz.Örneğin YouTube Mart 2007’den Mart 2014’e kadar çeşitli nedenlerle tam 9 kez engellendi.Tabi YouTube’un dışında ülkemizde her gün çok sayıda ziyaretçisi olan erişimi engellenen çok sayıda site mevcut.Engelli binlerce site olduğunu ve bu siteleri anlamlı anlamsız bir araya getirmeyi anlamsız bulduğumdan hepimizin yakından tanıdığı ve kısa süreliğine de olsa hakkında erişim engeli kararı alınan siteleri bir listede topladım.

1.Ekşi Sözlük

2006 yılında bir iddiaya  göre kişilik haklarına saldırı diğer bir iddiaya göre ise uyuşturucu kullanımını teşvik ettiği gerekçesiyle siteye giriş 2 defa engellendi.Bu engellemelerden ikincisinin sadece 3 saat sürmesi ise ilginç.

2.Blogspot

Futbolseverler bilir internetten Türkiye’deki lig maçlarını  izlemek isteyenler genelde blogspot uzantılı siteler üzerinden izler.Digiturk’te bu durumdan rahatsız olduğu için mahkemeye başvurmuş 2008 ve 2011 yıllarında 2 defa erişim engellenmişti.

3.İzlesene ve Vidivodo

O tarihlerde YouTube’a erişim izni olmadığından ülkemizdeki internet kullanıcılarının özellikle o dönemde sık kullandığı video izleme sitesiydi;izlesene ve Vidivodo.Ancak bu iki yerli video sitesinin de kaderi 2008 yılında bir süreliğine de olsa YouTube gibi oldu ve erişim bir süre sağlanamadı.

4.Megaupload

2009,2010 ve 2012 tarihlerinde erişim engeli olan Megaupload bir süre sonra dabatmıştır.Dosya paylaşım sitelerinin en büyük sorunu telif hakkı bu sitenin çeşitli tarihlerde üç kez erişim engeli almasına daha sonrasında batmasına neden olan en büyük sorun gibi görünüyor.Megaupload’ın sahibi Kim Dotcom projesinin ölmüş olması nedeniyle de yeni bir proje ile mega.co.nz adlı siteyi kullanıma açmıştır.

5.Wordpress

İçlerinde belkide blogspotla beraber en ilginç yasaklama kararı olan site.Aslına bakarsanız bence en ilginci.Çünkü blogspotun kaçak yayın yapan bir çok lig tv yayını nedeniyle bir yere kadar anlayabiliriz.Fakat kişilik haklarını zedeleyen bazı bloglar yüzünden bütün WordPress ağının 2007 yılında engellenmesi anlaşılması zor bir durum gibi geliyor.

6.Twitter

Aslında yasaklanan sitelerin gerekçeli mahkeme kararını bilmeden neden yasaklandığını bilmek zor.Bu yüzden tahminler üzerinden yorumlarda bulunulur.Twitter’ında 2014 Mart ayı içerisinde yasaklanma nedeni olarak 17 Aralık yolsuzluk operasyonunda sonra ortaya çıkan ses kayıtlarının bu platformda hızlıca yayılması,bu platformda bazı kesimlere artan eleştirilerin ve bir önceki yıl gerçekleşen Gezi Parkı olayları/direnişi(seçim sizin)’nin bu yasaklamanın  en büyük nedenleri olduğu tahmin ediliyor.

7.Dailymotion

Dailymotion’da 2013 Kasım ayı içerisinde çeşitli mahkeme kararları ile erişim bir süreliğine engellendi.Aynı siteye 2008 yılında da terör örgütü propagandası yapılan içerik bulundurduğu iddiasıyla erişim engellenmişti.

8.Metacafe

Bir siyasetçinin bazı görüntülerinin bulunması nedeniyle 2010 Mayıs ayında engellendiği iddia ediliyordu.Siteye erişim sadece bu görüntüler nedeniyle mi engellendi bilinmez.

Ayrıca ufak bir hatırlatma metacafe’e erişim bir mahkemenin almış olduğu 07.03.2013 tarihli karar ile 1 yılı aşkın süredir engellenmiştir.

9.YouTube

Yazımın başında da belirttiğim gibi Mart 2007’den Mart 2014′ kadar YouTube tam 9 kez engellendi.Bu yüzden de dosyası bayağı kalın gibi duruyor.Nedenleri ise şu şekilde  sıralayabiliriz.Siteye erişim 6 Mart 2007 tarihinde Yunan bir öğrenci tarafından paylaşılan Atatürk’e ağır hakaret ve küfür içeren video  nedeniyle engellendi. 16 ve 17 Ocak 2008 tarihlerinde başka mahkeme kararlarıyla da erişim engeline devam edildi.25 Ocak 2008 tarihinde erişim yasağı kaldırılan site 13 Mart’ta tekrar engellendi.Ayrıca kullanıcılar bu defa DNS ayarlarını değiştirerekte siteye bağlanamıyordu.2010 Haziran’ında da erişim engelleriyle ilgili bazı düzenlemeler yapılmıştır.Aynı yıl Ekim ayında erişime açılan siteye Kasım ayında bir bazı görüntülerden dolayı tekrar engellenmiştir.Siteye erişim izni tekrar 2011 yılında görüntülerin kaldırılmasıyla beraber verilmiştir.Site bu defa malum nedenlerle 2014 Mart ayında engellenmiştir.

NOT:Youtube engellemeleri konusunda eksik bilgi verdiysem affınıza sığınıyorum.Eğer varsa eksiklik eklemeler yapmak için yazmanızı rica ediyorum.

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*