Son Yazılar
Anasayfa » Yazılım » C# » C# Formlar Arası Veri Transferi(Bilgi Aktarımı)
C# Formlar Arası Veri Transferi(Bilgi Aktarımı)

C# Formlar Arası Veri Transferi(Bilgi Aktarımı)

Kısaca bir örnekle açıklamak istiyorum.Birden fazla form kullanarak oyun geliştiriyorsunuz.1.form’daki textbox’ta yer alan bilgiyi 2.formumuzdaki textbox’ta göstermek istiyorsunuz.Yani veri transferi(formlar arası bilgi aktarımı) yapacaksınız.O halde gelin 1.adımdan başlayalım.

Aşağıdaki örnekte form1’den form’2ye bilgi aktarımı yapılıyor.

1.Bilginin taşınacağı(form2’deki textbox) nesnenin modifiers özelliğini public yapıyoruz.Bunun nedeni 2.formumuzdaki textbox’a bütün formlardan yani her yerden erişmek istememiz.

veritasi12.Form1’de ilgili butona tıklayarak form2’de tıpkı random komutunu kullanırken yaptığımız gibi yeni bir nesne oluşturuyoruz.Nesneyi oluşturduktan sonra form2’deki textbox’ı çağırma işlemini gerçekleştiriyoruz.

***textforum diye nesne oluşturduk.Form2’deki textbox1’e ve textbox2’ye Form1’deki textbox1 ve textbox2 değerlerini atadık.***

veritasi2 3.Yukarıdaki 2 adımdan sonra aşağıdaki sonuca ulaşıyoruz.Aşağıdaki resimde oyun bilgisi form2’de yer almaktadır.

veri3

 

 

 

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

3 yorum

  1. Merhaba kardeş.

    Bu kullanmış olduğun Temanın ismini verebilir misin yada temayı mail ile bana gönderebilir misin. Bu temayı çok beğeniyorum.

    Allah razı olsun.

  2. eline sağlık kardeşim yararlı olmuş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*