Son Yazılar
Anasayfa » İnceleme » CPanel Veritabanı Oluşturma (Resimli ve Net Anlatım)
CPanel Veritabanı Oluşturma (Resimli ve Net Anlatım)

CPanel Veritabanı Oluşturma (Resimli ve Net Anlatım)

Linux hosting sahiplerinin WordPress kurulumu sırasında veritabanı oluştururken kullandığı panel sistemidir Cpanel.Buraya giriş yapabilmek için host sağlayıcımızın vermiş olduğu kullanıcı adı ve parola bilgileri ile giriş yapabiliriz.Peki burada ne yapılır.Aslında tanımda da belirttiğim üzere en yalın haliyle veritabanı işlemlerini(oluşturma,silme,ekleme yönetici) gerçekleştiririz.

Lafı fazla uzatmadan resimlerle anlatıma geçelim.

1.İlk olarak giriş yapıyoruz.Resimdeki gibi bir pencere gelecek.Ardından resimdeki işaretli yeri kendi panelimizde seçiyoruz.

cpanel12.Eğer host hesabınızın desteklediği maksimum veritabanı sayısına ulaşmadıysanız aşağıda ‘Create New Database’  yazısı olacak ve ona tıklayın.Aşağıdaki resim karşınıza gelecek.Buraya kendi veritabanı adınızı yazın ve ‘Create Database’ deyin.

cpanel23.Yukarıdaki işlemi gerçekleştirdikten sonra hemen altında oluşturduğunuz veritabanını göreceksiniz.(Kullanıcı kısmı sizde boş olacaktır.)

cpanel4

4.Veritabanını oluşturduktan sonra bu veritabanını kullanmak için bir de kullanıcı oluşturuyoruz.

cpanel3

5.Resimdeki alanları doldurduktan sonra sıra  kullanıcıyı ilgili veritabanına yönetici yapmaya geldi.Bunun içinde resimdeki gibi bir ekran gelecek.Burada yönetici yapmak istediğiniz kullanıcıyı ve seçtiğiniz yöneticinin yönetmesini istediğiniz veritabanını seçeceksiniz.

cpanel5

6.Eklemek butonuna tıklayınca açılan pencerede aşağıdaki gibi bütün kutuları seçerek ‘Değişiklik Yap’ diyoruz ve işlemi tamamlıyoruz.

cpanel6

 

 

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*