Son Yazılar
Anasayfa » İnceleme » Facebook ve 10 Yıllık Gelisimi
Facebook ve 10 Yıllık Gelisimi

Facebook ve 10 Yıllık Gelisimi

Facebook iletişimi ve bilgi alışverişi yapma amacıyla kullanılan şu anda dünyada en fazla kullanıcıya sahip olan sosyal paylaşım sitesidir.2006 yılında Harvard üniversitesi öğrencisi Marc Zuckerberg tarafından kurulan site,önceleri Zuckerberg ve 2 arkadaşı tarafından desteklenmiş ve okul içerisinde iletişim ve bilgi alışverişi amacıyla kurulmuştur.Ardından hızla ülkedeki üniversitelere de yayılan site dünyaya açılmadan önce ülkesinde üniversiteler gibi liselerde de kullanılmaya başlandı.Ardından başlarda okulun mail adresleriyle gerçekleştirilen üyelik sistemi sonraları bütün uzantıları kabul etmeye başladı.Facebook’un yükselen ivmesi ise burada başladı ve günümüze kadar ulaştı.Gelin şimdi özet geçtiğim bu tarihsel gelişime birlikte bakalım.

1.2004

2004

Site ilk açıldığında adı thefacebook’tu.Ayrıca sadece Harvard üniversitesi içerisinde kullanılıyordu.

2.2005

2005

Facebook bu yılda facebook.com alan adını 200 bin dolar karşılığında Aboutface firmasından satın aldı.Bu yıl kullanıcı sayfalarında düzenlemeye gidildi.Artık ülkedeki tüm üniversitelerde kullanılmaya başlandı.Bu yıl üniversiteyi kullanan üniversite sayısı 2.000’i geçti.Lise sayısında ise 25.000 sayısını bulup Amerika,Kanada,Avustralya ve İngiltere gibi ülkelere yayılmaya başladı.

3.2006

2006

Bu yılda Facebook 750 milyon dolarlık bir teklifi reddetti.Bu yıl tüm dünyaya yayılmaya başlayan Facebook  Mayıs ayında Facebook ağı Hindistan’a kadar ulaştı.Ayrıca İtunes ile işbirliğine giden Facebook bazı öğrencilere ücretsiz müzik indirme imkanı tanıdı.Bu yılda Facebook notları adında uygulama başlatıldı.Eylül ayında Facebook arayüzünün kopya tasarımı yapıldığı iddiasıyla quizsender.com’a 100 bin dolarlık dava açtı.Facebook son olarak her türlü mail adresi uzantısı ile üye olma imkanı tanıdı ve ziyaretçi sayısında bu yıl ciddi bir artış yaşamaya başladı.Ayrıca bu yıl news feed ve mini new feed duyuruları da yapıldı Fakat ikiside kullanıcılar tarafından pek ilgi görmedi.

4.2007

2007

2007 yılında tasarım anlamında değişiklik göze çarpmadı.Fakat bu yıl kullanıcıların ücretsiz reklam verebileceği duyurusu yapıldı.Bu proje Facebook pazarı olarak adlandırıldı.Facebook bu yıl yazılım geliştiricilerin uygulamalarını geliştirebilecekleri de bir platform devreye soktu.

Ayrıca Facebook ilk satın alma hamlesini de Parakey firmasını alarak bu yıl içerisinde gerçekleştirdi.Bu büyümeyi gören Mirosoft’ta Facebook’tan hisse satın alabilmek için harekete geçti ancak Microsoft’un bu girişimi Zuckerberg’in şirketi bağımsız tutma arzusu nedeniyle başarısız oldu.

5.2009

2009

Facebook bu yıl köklü değişiklikler gerçekleştirerek hem tasarım anlamında değişikliklere gitti hem de zaman çizelgesinin akışında değişikliklere gitti.Anlık haber alma başladı.

6.2010-2011

2011

Facebok 2010 yılında yukarıdaki mavi çubukta(navigation bar) değişiklik yaparak uyarı seçenekleri ekledi.Bununla beraber yukarıdaki gibi profil sayfalarında değişikliğe gitti.

2011 yılında ise yukarıdaki resmin sağ tarafında yer alan hızlı haber kaynağı eklendi.Ayrıca bu yılda F8 toplantısında duyurusu yapılan zaman tüneli de profillere eklendi.

2011 (2)

7.2013-2014

2013

2013 yılında mesaj konusunda değişiklikler oldu.Örneğin tanımadığımız birisine mesaj atma ücretli oldu ve aynı şekilde tanımadığımız kişilere attığımız mesajlar diğer kutusuna düşmeye başladı.

2014 yılında şu ana kadar gerçekleştirilen en ciddi değişiklik ise tasarım konusunda oldu.İleti bildirimleri sağa geldi ve sayfaların düzeninde değişikliğe gidildi.

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*