Son Yazılar
Anasayfa » İnceleme » Farklı Kültürler,Farklı Festivaller
Farklı Kültürler,Farklı Festivaller

Farklı Kültürler,Farklı Festivaller

Eğlenmek mi istiyorsun yoksa aksiyon yaşamak mı?Peki ya onlarca şişe biraya ne dersin?O halde “Şu festivallere bir gözat ve eğer gerçekten birisine katılmaya karar verirsen planlarını ona göre yap” derim.

1.Fener Festivali(Pingxi,Tayvan)

20120127-004709

Ülkemizde de yeni yeni yayılmaya başlayan dilek fenerlerini bir de istediğimiz kadar dilek fenerini istediğimiz kadar dilek tutarak yüzlerce dilek fenerinin olduğu gökyüzünü bırakmaya ve sonrasında kendini gökyüzündeki o muhteşem güzelliği izlemeye  bırakmaya ne dersin?

2.Oktoberfest Kutlamaları(Münih,Almanya)

Oktoberfest_bierzelt

Bira festivali olarak bilinir.Ama sadece bira festivali değildir.Bu festivalde yalnızca Almanya’nın Bavyera bölgesine ait yiyecekler tüketiliyor ve ayrıca yine sadece bu bölgeye ait elbiselerin,kıyafetler sergileniyor.Eh tabi eğlence konusunda da lunaparkı unutmamak lazım.2013 yılındaki en son festivalde ise 6 milyondan fazla ziyaretçinin toplam 7 litre bira tükettiğini de belirtmek isterim.

3.Domates Festivali(Valencia,İspanya)

tomatina

Eğlence denilince bu listede akla gelecek bir kaç festivalden birisidir.Kasalarca domatesin,bol bol eğlence dans ve müziğin olduğu bolca kırmızılı bir festival.Yalnız kimlerin  miğdesi bu festivalde bulunmayı kaldırır bilemem.

4.Ateş Festivali(Lerwick,İskoçya)

fft99_mf1963325

Vikinglerin 1000 yıl önce adaya çıkışını simgeleyen bu festivale isteyenler Viking miğferleri,koyun postları,kalkan,baltalarla katılırlar.Çalınan davullar ve söylenen şarkıların sona ermesinin ardından kocaman bir Viking gemisi  suya indirilerek meşalelerle yakılır.

5.Balon Festivali(Albuquerque,New Mexico,ABD)

fft20_mf3500086

Ülkemizde özellikle son yıllarda Kapadokya’da da düzenlenen balon festivalinde pek farkı yok dersek doğru söylemiş oluruz.Bu festivali daha popüler yapan ise 40 yıldır düzenleniyor olması diyebiliriz.

6.Peynir Yuvarlama Festivali(Gloucester,İngiltere)

Cooper Hill's Cheese Yuvarlama Festivali

Tepeden bir tekerlek peynir yuvarlanır.Hemen arkasından da katılımcılar peyirin peşinden koşarak ya da yuvarlanarak bu peyniri kapmaya çalışır.Ödül ise sadece daha fazla peynir sahibi olmak.Göründüğü gibi basit olmayan bu festivale ise her yıl yaklaşık olarak 15 bin kişi katılmaktadır.

7.Kar ve Buz Festivali(Harbin,Çin)

fft20_mf3943790

Bu festivalde buza aklımıza gelebilecek her şekil veriliyor.İlk olarak 1963 yılında düzenlenen bu festivalde katılımcılar çoğu zaman ilginç olaylara da şahit olabiliyor.Örneğin inanışa göre bazı çiftler bu buzların arasında evlenerek ilişkilerinin sağlamlığını test ediyorlar.

8.Boğa Koşusu(Pamplona,İspanya)

288271

Her yıl Temmuz ayında düzenlenen bu festival tam adrenalin tutkunlarına göre.Eğer adrenalin tutkunu değilseniz cüzi bir ücret karşılığında bu festivali izlemeniz mümkün.Ayrıca festival tarihlerinde sokakların çok pis koktuğunu belirtmek lazım.Ufak bir hatırlatma izleyici de olsanız kırmızı giyerek katılmayın.Sizin de bildiğiniz üzere boğalar kırmızı renge özel bi ilgi duyar :)

9.Songkran Su Festivali(Tayland)

Songkran-Water-Festival-Thailand-1

Nisan ayında yeni yıla girişi simgelen bu festivalde inanışa göre yeni yıl temizlenme ve yenilenme anlamlarına geldiği için tapınaklardaki heykeller seremoni eşliğinde yıkanıyor.Bu gelenek zamanla eğlence ile de birleşerek bir su savaşı halini aldı.

10.Rio Karnavalı(Rio De Janeiro,Brezilya)

APTOPIX Brazil Carnival

Kökeni 1723 yılına dayanan bu festivalin net bir tarihi yok.Şöyleki hristiyanlıktaki paskalyadan 40 gün önce başlanıyor.Bu 40 günlük sürede insanlar paskalya başlamadan herşeyi unutarak eğleniyor.Düşünsenize herkesin bütün dertlerini unutarak sadece dans ettiğini?

11.Çamur Festivali(Boryeong,Güney Kore)

camur2

Listedeki diğer festivaller gibi köklü bir geçmişi olmayan bu festival ilk kez 1998 yılında düzenlenmiştir.Boryeong’dan çıkarılan bu çamur bir plaj kenarında uygun bir yere getiriliyor.İnsanların çamur kayağı,çamur futbolu,çamur banyosu gibi aktiviteler gerçekleştirdiği bu çamurun kozmetik ürünlerde kullanıldığını da belirtmek lazım.

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*