Son Yazılar
Anasayfa » İnceleme » Google’ın Fiyaskoları
Google’ın Fiyaskoları

Google’ın Fiyaskoları

Google’ın başarılı bir çok uygulama ve servisinin olduğu internet kullanıcılarının malumu.Blog sahipleri için Adsense,FeedBurner gibi;Firmalar için Adwords gibi;Sosyal paylaşım tutkunları için Google+ ve Panoramio gibi.Tabi bu uygulamalar Google’ın başarılı sadece bir kaç tane uygulaması.Bu listeyi çok daha fazla uzatabiliriz.

Peki şimdi size bir soru sorsam?”Sizce Google’ın bütün uygulamaları başarılı ve başarısız olduğu hiç bir uygulama yok mu?”Evet diyenler olacaktır,hayır diyenler olacaktır.Ancak cevap evet olacak.Çünkü Google’ın başarılı olan onlarca uygulamasının yanında gerek başarısız gerekse istenilen verimi alamadığı için kapattığı bazı uygulamalar da var.Şimdi gelin o uygulamaları merak ediyorsanız listeye beraber bakalım.

1.Google Reader

Bir RSS okuyucusu olan Google Reader’ın önce 2011 yılında özelliklerinin bir kısmı kesildi.Sonra da geçtiğimiz sene(2013) tamamen kapatıldı.Aslında kapatıldığı dönemde dahi bir kullanıcı kitlesine sahip olan bu uygulamanın sona erdirilmesi bir süpriz olarak ta değerlendirilebilir.

2.Knol

Belki de ilk defa adını bu yazıda duyuyorsunuzdur.Çünkü Google’ın en büyük hayal kırıklıklarından.Wikipedia’ya rakip olması için kullanıma açılan Knol bir süre sonra yani 1 Mayıs 2012’de tamamen kullanıma kapatılmıştır.

3.Google Buzz

Google’ın Facebook ve Twitter gibi paylaşım siteleriyle yarışmak için kullanıma sunduğu sosyal paylaşım,bloglama ve mesajlaşma aracıydı.Belirli bir arkadaş çevresi veya tüm kullanıcılar ile fotoğraf,video ve durum güncellemesi paylaşma olanağı sunan Google’ın Facebook’u 15 Aralık 2011’de kapatıldı.Aslında iyileştirilerek Google+ adını aldı da diyebiliriz.

4.Picnik

Alındığı dönemde Flickr’ın varsayılan resim düzenleyicisiydi.Google 19 Nisan’da bu servisini de kapatarak  başarısız olduğu düşüncesiyle  bu uygulamasından vazgeçti.

5.Aardvark

Google’ın bu eski hizmetini Ask.fm gibi düşünebiliriz.Ask.fm soru-cevap şeklinde bir içerikle oluşan bir site.Google soru soranlar faydalı cevaplar bulsun diye bir buçuk yıl yayında tuttuğu bu hizmeti Ekim 2011’de kapattı.

6.Google Talk

Google’ın anlık mesajlaşma servisi olan bu hizmet yerini Mayıs 2013’te Hangouts’a bıraktı.

7.Google Dictionary

Adından da anlaşılacağı üzere Google’ın sözlük uygulaması.Translate varken yanında çokta uzun süreli barınması zaten beklenemezdi.Keza Google’da 2011 Ağustos’unda bu hizmetine son verdi.

8.Google Lively

Google’ın belki en başarısız hizmetidir.Sadece Windows işletim sistemlerinde çalışan bu hizmet 6 ay süre ile kullanımda kalarak Aralık 2008’de yayın hayatının sonuna geldi.

9.Page Creator

Google,html kodlama bilgisi olmadan web site sahibi olma olanağı sağladığı bu servisi 2009 yılında kapattı.

10.Google Bookmarks

Sık kullanılanlara ekle yani yer imlerine ekle işlevinde bir hizmetti.Ancak tabi ki sayfayı yer imlerine hangi bilgisayarda eklersen ekle istediğin yerden ulaşabiliyordun.Bu servis 19 Aralık 2011’de kapatıldı.

Yukarıdaki listede 10 tane hizmeti açıklayarak verdim.Ayrıca aşağıdaki listede Google’ın yayından kaldırdığı diğer servisleri bulabilirsiniz.

  • Google Friend Connect
  • Google Gears
  • Google Search Timeline
  • Google Wave
  • iGoogle
  • Google Health
  • Google Sidewiki
  • Google Labs
  • Google Dodgeball
  • Google Zeitgeist

Ayrıca bir Google Buzz’un yerini alan Google+’nında istenilen verimi sağlayamadığını söyleyebiliriz.Kim bilir belki Google+’da yakında ömrünün sonuna gelir.

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*