Son Yazılar
Anasayfa » İnceleme » Hangi Ülkede Hangi Meslekte Çalışmalıyım?
Hangi Ülkede Hangi Meslekte Çalışmalıyım?

Hangi Ülkede Hangi Meslekte Çalışmalıyım?

Erasmus ile yurt dışında bir veya iki dönem üniversite okumayı düşünen öğrenciler hazırlık aşamasında bir araştırma yapar; Hangi ülkeye gitmeliyim? Kişi hangi şehir daha ucuz, hangi okul benim bölümüm için daha iyi eğitim veriyor, en sıcak yer neresi, bu değişim programından beklentim turistik gezimi yoksa gerçekten eğitim mi gibi sorulara cevap vermek suretiyle hangi ülkeye gideceğini büyük oranda kararlaştırır.

Ben de kişinin kendisine sorduğu “Hangi okul benim için daha iyi eğitim veriyor?” sorusunu açarak ülkelere göre meslekler gibi biraz magazinsel olan fakat gerçeklikte barındıran hafif espirili bir yazı hazırlamaya çalıştım.

Listeyi sizin de önerilerinizle beraber genişletmek ister ve sizin de bu tarzdaki önerilerinizi beklerim.

1.İsviçre

Eğitim ve öğretimin bir şekilde içinde olup ülkemizde Fen-Edebiyat fakültelerinin durumunu bilmeyen yoktur. Kuruluş amaçları bilim adamı yetiştirmek olmasına rağmen bu fakültelerden mezun olan öğrencilerin bir çoğu kariyerlerine formasyon alıp öğretmenlik yaparak devam etmekte. Peki yurt dışında, Avrupa’ da özellikle de İsviçre’ de durum nasıl? Açıkçası İsviçre’ de bu fakültelerden mezun olanlar ne iş yapar, ülkemizdeki gibi sorunlar var mı bilemiyorum. Fakat artık İsviçreli Bilim Adamları ile başlayan cümleleri hepimiz biliyoruz. Bu pencereden bakınca espirili bir yaklaşım ile eğer sizde bu şekilde popüler olmak istiyorsanız doğru İsviçre’ ye gidin derim. :)

2.ABD

Tabi spor yüksek okulundan mezun olanlar sporcu olup olimpiyatlara gitmiyor. Ama eğer bir spor kariyeri yapmak olimpiyatlarda başarı elde etmek istiyorsanız ABD’ de yaşıyor olmanız sizin için çok büyük bir artı olacaktır. İstatistiklerle de şöyle açıklayabiliriz. 1996 Atlanta olimpiyatlarından günümüze kadar ki 5 olimpiyatta da toplam madalya sıralamasında birinci oldu. Sadece 2008 Pekin olimpiyatlarında altın madalya sıralamasında Çin’ in gerisinde 2.sırada kalan ABD onun dışında bahsettiğim 4 olimpiyatta da altın madalya sıralamasında da birinci oldu. Bu durum tabi ki Amerika’ da yaşamak isteyenler için en iyi tercih sporla uğraşmak olacaktır anlamına gelmiyor. Ancak istatistiklere bakarak şunu da söyleyebiliriz ki sporcuya verilen bir değer söz konusu. Eğer değer verilmiyor olsaydı böyle bir başarı da olmazdı herhalde.

3.Hindistan

Yazılım alanında Hindistan’ ın artık önemli bir yere sahip olduğunu herkes biliyordur. Eh tabi yazılım deyince matematik olmadan olmaz. Yanılmıyorsam dünya savaşları sırasında sömürgesi olan Hindistan’ ın o dönemde çok gereksiz olarak düşünülen türev, integral, trigonometri gibi konularla ilgilenmesini ve böylece gözünü açmamasını planlıyordu İngiltere. O dönem içinde başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak günümüzde artık bir çok şeyin temelini yazılımın ve matematiğin oluşturduğunu düşünecek olursak uzun vadede İngiltere’ nin Hindistan’ ı bu anlamda dünyadaki önemli ülkeler arasına soktuğunu söyleyebiliriz.

4.Almanya

Siz durun diyene kadar ben saymaya başlıyorum. AEG, Audi, BMW, Continental, Dr. Oetker, Faber Castell, Grundig, Haribo, Knorr, Lufthansa, Mercedes, Neoplan, Nivea, Opel, Volkswagen, T-Mobile… Liste uzar gider. İşte saydığım bu markaların hepsi Alman menşei. İçlerinde telekomünikasyon, gıda, otomotiv, elektronik eşya, kozmetik, kırtasiye ürünleri, ulaşım gibi bir çok alanı bulunduran ve bu alanlarda lider markalara ev sahipliği yapan Almanya’ nın sanayide ne kadar önemli bir ülke olduğunu görebiliyoruzdur diye tahmin ediyorum.

5.İtalya

Lisede son senemde 3 haftalığına İtalya’ ya çıkma imkanına sahip olmuştum. Farklı bir kültürü tanımak, farklı insanlarla iletişim kurabilmek, yeni bir ülke görebilecek olmak şu anda olduğu gibi o dönemde bana çok heyecanlı gelmişti. Ancak aklıma pek gelmeyen bir nokta vardı. Mimari ve tarih. İşte İtalya’ da buna yakından şahit oldum. 21.yüzyılda olmamıza rağmen hala önceki yüzyıllara ait o tarihi havayı hissettirebilen ve sizi tarihi öğrenmeye mimari ile ilgilenmeye iten bir hava ile sezimliyorsunuz. Evet tarih alanında veya mimari alanında verilen eğitim ne kadar iyidir açıkçası çok fazla bilmiyorum. Ancak şunu söyleyebilirim ki; verilen eğitimin kalitesi her ne olursa olsun sizin İtalya özellikle Roma’ da bu alanlarda eğitim alıyor olmanızı sizi şehrin havası ile zaten çok başarılı birisi yapacaktır diye düşünüyorum.

6.Fransa-İspanya-Çin

Bu 3 ülkeye aslında ABD’ de dahil. Ancak spor konusunda değindiğim için tekrar yazmak istemedim. Dünyanın turizm alanında en fazla gelir elde eden 4 ülkesi sırası ile; Fransa, ABD, Çin, İspanya.

Aşağıda bu 4 ülkenin yıllık turist sayıları verilmekte.

Fransa: 81.4 milyon turist.

ABD: 62.7 milyon turist.

Çin: 57.6 milyon turist.

İspanya: 56.7 milyon turist.

Bu veriler tek başına yeterli olmamakla beraber turizm alanında bu 4 ülkede diğer ülkelere nazaran daha kolay iş bulunacağını düşünüyorum.

7.Türkiye

7. maddede anlatıma farklı bir pencereden bakacağım. Yani listeyi hazırlamama neden olan benim de şu anda lisans eğitimini aldığım Yönetim Bilişim Sistemleri’ ni ele alarak. Haber izleriz politikacı oluruz, sporda ülkemize gelmiş dünyanın en iyi teknik direktöründen daha iyi futbol veya basketbol biliriz veya deprem olduğunda deprem uzmanı, jeoloji profesörü oluruz. Ancak bunların yanında gerçek bir mesleğimiz vardır. İşte YBS’ de magazinsel bir anlatım ile tam da böyle bir bölüm aslında. Bu bölümde işletme, ekonomi, pazarlama ,yazılım gibi bir çok alanda ders görüyoruz. Ancak bir alanda gerçek bir uzman oluyoruz veya bu alanlardan bir tanesinde çalışıyoruz.( Tabi sektörler arasındaki iş değiştirmeleri hariç) Tabi tam Türk insanını anlatan bir bölüm olmasına rağmen şu anda ülkemizde pek fazla bilinmiyor. :)

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*