Son Yazılar
Anasayfa » Wordpress » Hosting Taşıma Nasıl Yapılır?
Hosting Taşıma Nasıl Yapılır?

Hosting Taşıma Nasıl Yapılır?

Önceki yazım hostingin kısaca tanımı ve temel özellikleriyle ilgiliydi.Bu yazımda ise benimde yeni yaptığım bir işi yani hosting taşıma işlemini sizlere anlatmak olacak.

Çeşitli nedenlerle kişi hosting firmasını değiştirmeyi düşünür veya mevcut firmasından yeni bir hosting alır.Bu durumda eski hostingimizde yer alan dosyalarımızı ve veritabanımızı taşıma ihtiyacı duyarız.Genellikle farklı bir firmaya geçerken yeni hosting aldığımız firma bu işlemi bizler için ücretsiz yapar.Ancak ben mevcut firmamdan(Markum) yeni bir hosting aldığım için midir bilemem benden bu işlem için 10$+KDV istenmesi üzerine kendim yapmaya karar verdim ve başladım.

1.Adım

İlk olarak kullandığınız ftp programı ile hostinginize bağlanın ve hostinginizde site içeriğinizi barındıran klasörü(wwwroot,public_html gibi) bilgisayarınıza kopyalayın.

Bu işlem ile site içeriğinizin yedeğini almış oluyoruz.

2.Adım

2.adım olarak Linux Hosting kullanıcıları Cpanel üzerinden,Windows Hosting kullanıcıları ise hosting panelinden phpMyAdmin panelini açması gerekir.Aşağıdaki gibi bir sayfa göreceksiniz.

tasima13.Adım

phpMyAdmin panelinden dışa aktar sekmesine tıklıyoruz.Dışa aktar dedikten sonra sol taraftan veritabanımızı seçiyor ve diğer seçeneklere dokunmadan al taraftaki git düğmesine tıklıyoruz.Böylece veritabanımızında yedeğini alma işlemini gerçekleştiriyoruz.

tasima24.Adım

Yeni hostingimize ftp üzerinden bağlanarak ilgili klasöre(wwwroot,public_html gibi) eski hostingimizden yedeklediğimiz dosyalarımızı kopyalıyoruz.

5.Adım

3.adımda yedeğini aldığımız veritabanımızı(sql) bu adımda içe aktar işlemi ile yeni hostingmize kuruyoruz.

 • İçe Aktar sekmesini tıklıyoruz.
 • Dosya Seç’e tıklayarak yedeklediğimiz veritabanını seçiyoruz.
 • Son olarak 2.fotoğraftaki gibi git düğmesine tıklayarak işlemi sonlandırıyoruz.

Önemli:İçe aktar işleminden yeni hostingimizde bir veritabanı oluşturuyoruz ve sol taraftan oluşturduğumuz bu veritabanını seçerek içe aktar işlemini gerçekleştiriyoruz.Böyle yapmamanız durumunda hata alırsınız.Ayrıca yeni hostinginizde oluşturacağınız veritabanının adı,kullanıcı adı ve şifresi eski hostinginizdeki veritabanıyla aynı olsun.Yok illa farklı yapmak istiyorum derseniz hostinginize attığınız dosyaların(4.Adım) içindeki wp-config dosyasını açarak yeni veritabanı bilgilerinizi girmeyi unutmayın.

tasima3

 

 

 

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

18 yorum

 1. Güzel ve sade bir anlatım olmuş bilgi için teşekkürler.

 2. Faydalı bir bilgi işime yaradı teşekkürler.

 3. Çok harika bir anlatım teşekkürler

 4. Çok sade ve anlaşılır bir anlatım. Teşekkürler…

 5. Çok başarılı olmuş teşekkürler

 6. tşkler ama ben bir türlü yapamadım

 7. hocam hostingerdan isimtescile taşımak istiyorum bir türlü yapamadım

 8. Toplu taşımak için başka bi yöntem yokmu

 9. Merhaba benim sitem genel site sadece hedefli kategoriyi yeni hostuma taşımak istiyorum. nasıl yapacağım ? yeni taşımak istediğim sitemin disk alanı küçük bundan dolayı yukarıdaki dediklerinizi yaparsam tüm site içeriği gelecek fakat diski 500 mb olduğu için yetmeyecek. bu sorunu nasıl çözeceğim ? diğer bir sorum eski sitemde makaleler googleda indexliydi bunları yapınca yeni sitemde makaleler indexli gözükecek doğru mu anladım ? Teşekkürler.

 10. Merhaba, Hostingimi taşıdım dediğiniz işlemleri de yaptım yalnız sitem not found 500 hatası veriyor acill yardım?

 11. hocam çok teşekkür ederim sayenizde sitemizi taşıdım eyvallah

 12. hocam çok teşekkür ederim valla çok makbule geçti

 13. hocam çok teşekkür ederim on numara oldu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*