Son Yazılar
Anasayfa » Sosyal Medya » Kadınlar mı Erkekler mi Sosyal Medyayı Daha Fazla Kullanıyor?
Kadınlar mı Erkekler mi Sosyal Medyayı Daha Fazla Kullanıyor?

Kadınlar mı Erkekler mi Sosyal Medyayı Daha Fazla Kullanıyor?

Önceki yazımda yaş grupları ve sosyal medyayı kullanma oranları ile ilgili bir istatistik paylaşmıştım. Bu yazımda da kadınların mı yoksa erkeklerin mi sosyal ağları daha etkin kullanmasıyla ilgili bir istatistiği sizlerle paylaşmak istedim.

Yaş Gruplarının Sosyal Medya Kullanım Durumu‘ adlı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdiden belirtmek isterim. Sonraki yazım da eğitim durumu ve sosyal medya ilişkisi üzerine olacak.

hangi cinsiyet sosyal medyayı daha fazla kullanıyor

Kadınlar

Sosyal Ağ 2013 2014 Değişiklik
Facebook %76 %77 %1 artış
Twitter %18 %21 %3 artış
Instagram %20 %29 %9 artış
Pinterest %33 %42 %9 artış
Linkedln %19 %27 %8 artış

Kadınların en sık kullandığı platform olarak 2013 ve 2014′ te de Facebook olarak göze çarpıyor. Değişiklik alanında ise Instagram ve Pinterest’ teki kullanıcı artış oranını gösterebiliriz. Instagram’ ın son 2 yılda ülkemizde artan popülaritesini düşündüğümüz zaman Instagram’ ın durumu bizleri pek şaşırtmıyor. Ancak Pinterest’ in ülkemizde henüz daha tanınmadığını düşünecek olursak kadınların sosyal medya kullanımında Pinterest’ e doğru bir eğilim gösterdiğini söyleyebiliriz. Grafikteki diğer önemli nokta Linkedln’ da göze çarpıyor. Geçtiğimiz 2 yılda Linkedln erkeklerin kadınları geçtiği tek platform olurken kadınlar bu platformda da erkekleri yakalamak hatta geçmek üzere. Benim açımdan en büyük süpriz ise Twitter’ da oldu. Kadınların Twitter’ ı erkeklerden daha çok kullandığını zannediyordum. Ancak durum biraz farklı. Twitter’ ı kullanan kadınların oranı %21′ de kalırken erkeklerde bu oran %24. Ayrıca kadınların bu platformu erkekler kadar çekici bulmadığını da artış oranlarında erkeklerin %7′ ye %1′ lik üstünlüğünden söyleyebiliriz.

Erkekler

Sosyal Ağ 2013 2014 Değişiklik
Facebook %66 %66 Fark Yok
Twitter %17 %24 %7 artış
Instagram %15 %22 %7 artış
Pinterest %8 %13 %5 artış
Linkedln %24 %28 %4 artış

Pek sürpriz olmayan bir şekilde erkeklerde de en fazla kullanılan platform Facebook. En büyük sürpriz ise gerek kadınlardaki gerek erkeklerdeki Facebook’ a yeni kayıt olma oranı olsa gerek. İki tabloya ayrı ayrı baktığımız zaman Facebook’ u kullananların sayısının artık pek artmadığını görüyoruz. Bunun dışında erkeklerin en fazla ilgi duyduğu platform Linkedln’ da kadınlara geçilmek üzere olduğunu burada da tekrarlayabiliriz. 2 tabloya da genel olarak bakacak olursak kadınların bu 5 sosyal ağ platformundaki artış oranı toplam %30 iken erkeklerde bu oran %23.

Uzun lafın kısası yukarıdaki tablolardan kadınların sosyal ağlara erkeklere oranla daha fazla ilgi duyduğunu söylemek sanıyorum pek yanlış olmaz. :)

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*