Son Yazılar
Anasayfa » İnceleme » Neden Blog Yazmalıyım?
Neden Blog Yazmalıyım?

Neden Blog Yazmalıyım?

İnternet kullanımının gün geçtikçe yaygınlaşmasıyla açılan web sitelerinin sayısı da buna bağlı olarak artıyor.İnterneti ilk kullanmaya başladığım 2005-2006 yıllarında “Acaba nasıl web site sahibi olurum,web site nasıl açılır?” gibi sorular soruyordum.Benimle beraber ilk olarak o yıllarda internet kullanmaya başlayan kişilerinde kendilerine bu tarzda sorular sorduğunu düşünüyorum.Şimdi o nesil büyüdü.Belkide o zamanki soruları cevaplayabilmek için kendilerine birer blog açtı.Bence blog sayılarındaki artışın en büyük nedenlerinden birisi bu. Tabi günümüzde sorulan sorularda değişti.Nasıl blog açarım gibi sorular yerlerini bu konuda düşüncesi olanlar için neden açmalıyım,ne yazmalıyım gibi sorulara bıraktı.Yazımda bu sorulara cevap vermeye çalıştım.Keyif almanız dileklerimle.

1.Dil Bilgisi

Sağdan soldan içerik kopyalayarak içeriğinizi zenginleştiremezsiniz.Siz yazın.Çünkü kelimelerin yazılışından,paragrafların anlam bütünlüğüne,noktalama işaretlerinden,anlatmak istediğiniz bir çok noktada kendinizi geliştiriyorsunuz.

2.Uzmanlık

Uzmanı olduğunuz bir konumu var.Örneğin avukat mısınız veya bir mühendis mi?Mesleğinizle ilgili gayet güzel paylaşımlar da bulunabilirsiniz.Öğrencilik yıllarınızdaki notlar olabilir,mesleğinizdeki tecrübeleriniz olabilir.Kim okuyacak benim tecrübelerimi demeyin yazın.Bir kişi okumaz iki kişi okumaz ama okuyacak onlarca insan varolduğundan emin olun.

Veya uzmanlaşmak mı istiyorsunuz.Örneğin kendinizi bir programlama dilinde geliştirmek istiyorsunuz.Bu da blog yazmak için çok güzel bir neden.İnsanların “Bblog yazmakla kendini geliştirmezsin.” demelerine kulak asmayın.Düşünün  bi blogunuzda yayınladığınız uygulamalar beğenildi soru soranlar var,takip edenler var.Bu yüzden artık kendinizi geliştirme yeni uygulamalar geliştirme peşinde koşacaksınız.Çünkü sizin uygulamalarınızdan faydalanan ziyaretçileriniz,okuyucularınız var.

3.Pazarlama/Tanıtım

Kendinizi tanıtmanın en iyi yollarından birisi emin olun blog yazmanızdır.Çünkü artık bir kite tarafından takip edilmeseniz bile okunuyorsunuz.İnsanlar tesadüfen sizi bulabilir.Ama önemli olan o kişi paylaşımlarınızdan memnun kalıp kalmadığıdır.Yeni başladığınızda hayal gibi gelecek belki ama bir düşünün.Blogunuz bir süre sonra neden Türkiye’nin en fazla ziyaret edilen sitelerinden birisi olmasın.Ya da bu ufak atılım neden sizin parlak olabilecek mesleki kariyerinizde ilk sıçramanız olmasın.

4.Paylaşmak ve Sorgulamak,Kavramak

Paylaşmayı seven herkes blog yazar.Çünkü bu işten en fazla onlar zevk alacak kişiler bence onlardır.Uzmanlık için bahsettiğim bir konuya burada da değinmek istiyorum.Paylaşımcı kişiler çevresinde bu şekilde tanındığı için özellikle bilgi paylaşan kişiler sürekli yeni şeyler öğrenme çabası içerisinde olabilir.

Kişinin bilgilerini sorgulaması doğruluğunu kontrol etmesi adına blog yazmak önemli.Düşünün okurlarına, ziyaretçilerine doğru bilgiler vermek isteyen kişi yazdıklarını doğruluğunu araştırmaz mı?Araştırır.Bu anlamda bilgisini pekiştirme şansı bulur veya kendisini düzeltme şansı olur.

5.Bir İmzanız Eseriniz Olur 

Herhalde okul yaptırmak,cami yaptırmak vs. gibi kalıcı ve topluma faydalı eserler bırakmak istersiniz.Ancak tabi bunu gerçekleştirebilmek için bir maddi güç gerekli.Bu yüzden herkes okul yaptıramayabilir.Ancak herkes blog açabilir.Sanmayın ki yazdıklarınız siz öldükten sonrada okunmayacak.Hayır efendim okunacak.Beklemenize gerek yok.Yazmaya başladıktan bir süre sonra bakın yazılarınızın kopyalandığını ve başka bloglarda yayınlandığını göreceksiniz.

6.Çevre

Yazdığınız konu hakkında çevre edinirsiniz.Size sorulan sorular olacaktır.Bu sorulara yanıt verdikçe farklı insanlarla konuşup sohbet edeceksiniz.Kafa dengi diye düşündüğünüz kişilerle Facebook,Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde debağlantı kurabilirsiniz ve bir süre sonra bakmışsınız her yerde bir tanıdığınız var.

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*