Son Yazılar
Anasayfa » İnceleme » Bitcoin Nedir?
Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Aslında 2008 yılından beri var olan ülkemizde ise özellikle 2013′ ten sonra duyulmaya başlayan  bitcoinin ne olduğunu birçoğunuz biliyorsunuzdur. Benim amacımda zaten ne olduğundan ziyade bitcoin hakkında bir derleme yapmak. Nasıl ortaya çıktı, madenciliği nasıl yapılır, ekonomistlerin görüşleri ve zenginleri hakkında bilgi vermek gibi içeriklerden oluşan biraz uzun bir derleme. Dilerseniz başlayalım.

1.Bitcoin Nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto adlı bir kişi veya bir grup tarafından geliştirilen, kişiden kişiye(P2P) aracıya ihtiyaç duymadan transferi yapılabilen , transfer işleminde gönderen ve alıcı kimliğini tespit etmenin çok zor olduğu, gerekli güvenlik tedbirini almanız durumunda hesabınızı kimsenin kontrol edemediği, ele geçiremeyeceği dijital cüzdanlarda saklanan kripto para birimidir.

2.Bitcoinin Avantajları, Dezavantajları Nelerdir?

Avantajları

 • Zaman ve mekan sınırlaması yoktur. Havale, EFT gibi süre sınırı olmadığından istediği zaman, herhangi bir yere gitmeye gerek duymadan transfer işlemini gerçekleştirebilir.
 • Saklamak ve taşımak kolaydır. Sanal cüzdan ile taşıması ve saklaması çok kolaydır. Gerçek bir cüzdan gibi çalınma ihtimali yoktur.
 • Transferler çok hızlıdır. Saat süre sınırı ve aracı olmadığından direkt olarak transfer işlemi kişiden kişiye gerçekleşir.
 • Gider ve masrafı yoktur. Transfer yapılırken veya parayı sanal cüzdanımızda muhafaza ederken bankaların almış olduğu hesap işletim ücreti ve havale, EFT ücreti gibi bir gider veya masrafı yoktur.
 • Ülkeler arası ekonomik, politik ilişkilerden etkilenmez. Ülkelerden ve politik ilişkilerden bağımsız bir kripto para olduğundan ülkeler arası ilişkilerden ve ekonomiden etkilenmez.
 • Ödemelerde alt sınır bulunmaz. Ödeme yaparken veya bitcoinimizi satarken bir alt sınır yoktur. 0,01 bitcoin ile ödeme de yapabiliriz aynı değerde bitcoin satışı da yapabiliriz.
 • Takip edilemez. Yapmış olduğunuz işlemleri takip eden izleyen bir kişi veya kurum yoktur.

Dezavantajları

 • Alıp satmak zor. Alıp satmak gerçek para birimlerindeki gibi kolay olmuyor.
 • Harcama alanı kısıtlı. Gerçek para gibi günlük hayatımızın her alanında harcama yapamıyoruz.
 • Çok değişken fiyata sahip. Ekonomik ve politik ilişkilerden etkilenmemesine rağmen fiyatı çok değişken. Geceden sabaha fiyatlar çok değişken olabiliyor.
 • Kaybetmesi kolay. Bitcoinimizi sakladığımız sanal cüzdanı kaybettikten sonra kredi ve banka kartlarındaki gibi arayarak iptal etme gibi bir durum söz konusu olmadığından kaybettiğimiz bitcoine tekrar sahip olması zor.
 • Takip edilemez. Bitcoin satarken olumsuz  bir sistem hatası ile karşılaştığımızda hak iddia etme vs. gibi bir durum söz konusu olmuyor. Bununla beraber yasadışı işlerde kullanımı çok yaygın.

 

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*