Son Yazılar
Anasayfa » İnceleme » Play Store Uygulama İzinleri ve Anlamları Nelerdir?
Play Store Uygulama İzinleri ve Anlamları Nelerdir?

Play Store Uygulama İzinleri ve Anlamları Nelerdir?

Play Store’ dan uygulama indirirken karşımıza çıkar bu uygulama izinleri. Kullanıcıların büyük kısmı çoğu bu izinleri fazla önemsemeden uygulamayı indirmeyi tercih eder. Peki bu ne kadar doğru bir davranış ve bu uygulama izinlerinin anlamları nelerdir? Geçekten kullanıcının fotoğrafını rehberini kullanabilir mi gelin bu sorulara cevap arayalım.

1.Telefon

Uygulamanın indirildiği cihazdan arama yapılmasına izin verir. Genelde bu izini Skype, Google Talk, Line, Tango gibi uygulamalar kullanır. Bu tarzda uygulamaları indirerek uygulamaya şu izinleri veriyoruz.

  • Telefon numaralarına doğrudan çağrı  yapma.
  • İznimiz olmadan çağrı yapma.
  • Çağrı kaydını okuma.
  • Telefonun durumunu değiştirme.

Bu izinleri yukarıdaki gibi popüler uygulamalar aleyhimizde kullanmayabilir. Ancak yapımcısına güvenmediğiniz, telefon çağrıları ile pek bir alakası olmayan uygulamalar veya oyunlar bu izni sizden istiyorsa bir araştırma yaptıktan sonra indirme işlemini gerçekleştirmenizde fayda var.

2.SMS

Tıpkı telefon izni gibi. Ancak erişim bu defa SMS’ ler içindir. Uygulama iznimiz olmadan birilerine SMS  veya MMS atma, başkasından gelen SMS veya MMS’ i okuma hakkına sahip olur.

3.Fotoğraflar/Medya İçerikleri/Dosyalar

Bu izni isteyen uygulamalar cihazımızda yer alan fotoğraflara , müzik, video gibi medya içeriklerine ve diğer dosyalara erişim sağlar. Biraz açmak gerekirse. Bu uygulamalar;

  • Hafıza kartımızın içeriğini okur.
  • Hafıza kartımızda yer alan bilgileri değiştirebilir veya silebilir.
  • Hafıza kartımızı biçimlendirebilir.
  • Fotoğraflarımızı, müziklerimizi, videolarımızı, dosyalarımızı kullanabilir, değiştirebilir, silebilir.

4.Kamera/Mikrofon

Kamera/mikrofon erişimi ile uygulama fotoğraf çekme, ses ve video kaydetme izinlerine sahip olmak ister.

5.Telefonun kimliğini ve durumunu okuma

Bu izni isteyen uygulamalar telefonun IMEI numarasına sahip olmak isterler. Bunun nedeni ise uygulama sahibinin indirilen uygulamaların başka bir cihaza kopyalandığında, kopyalama işlemini gerçekleştiren kişiye karşı hukuksal anlamda elini güçlendirmek istemesidir.

6.Konum

Sizin veya çevrenizdekilerin başına şöyle bir olay gelmiş olabilir. Örneğin İstanbul’ a ilk defa gezmeye gidiyorsunuz. Ancak daha önce gitmemiş olmanıza rağmen İstanbul’ daki AVM’ lerden, otellerden vs. yerlerden size mesaj gelip duruyor. İşte bunun nedeni sizin indirdiğiniz uygulamalar vasıtasıyla uygulamaya konumunuzu kullanma iznini tanımanızdır.

7.Cihaz ve uygulama geçmişi

Ziyaret ettiğimiz web sitelerini, yer imlerine eklediğimiz sayfaları ve tarayıcımızdaki internet kullanma geçmişimizi okumaya olanak verir. Ayrıca uygulama cihazımıza ait günlük veriler elde eder ve çalışan uygulamalara ait verilere sahip olur.

8.Takvim

Bu erişimi isteyen uygulama takvimimizde yer alan etkinliklere ve kişilere ulaşmak ve onlara ait bilgileri kullanmak istiyor demektir. Yani uygulama, takvimimizde yer etkinlikleri değiştirme, etkinlik ekleme veya silme, ayrıca takvimde e-posta adresi olan kişilere izinsiz e-posta gönderme hakkına sahip olur.

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*