Son Yazılar
Anasayfa » SEO » SEO Alan Adı Seçiminin Önemi
SEO Alan Adı Seçiminin Önemi

SEO Alan Adı Seçiminin Önemi

Bu yazımda sizlere SEO çalışmasında alan adı(domain) seçiminden bahsedeceğim. Eğer kullanıcılar tarafından kolayca bulunmak, üst sıralara kolayca çıkmak ve çıktığınız yerde uzun süreli kalmak istiyorsanız alan adı seçiminiz bu konuda çok etkili olacak bir husustur. Çünkü kişisel bloglar (kendi adına alınmış olan alan adları) dışında bir çalışmanız varsa alacağınız alan adı hem çalışmanızı ifade etmeli, hem de en önemli husus olan ciddiyetinizi gösterebilecek şekilde olmalıdır.

Bu bağlamda alan adı seçiminde dikkat etmeniz gerek 5 maddelik bir liste hazırladım.

1.Alan Adının Uzunluğu ve Kısaltmalar

Alan adınızı kısa seçmeye çalışın. Çünkü tahmin edeceğiniz üzere uzun alan adları akılda kalmayı zorlaştırır. Akılda kalması zor olur diye mümkün olduğunca kısaltın fakat kısaltma kullanmayın. Sonuç olarak kullandığınız kısaltma Türkçe sözlükte yer almadığına göre herkes tarafından bilinmiyor. Eh tabi herkesin bilmediği şekilde bir kısaltma kullanmanız olası ziyaretçilerinizi kaybetmenize neden olabilir. Bir örnekle pekiştirmek gerekirse; Benim gerçek adım Mehmet Akif Vurucu. Ancak bu blogu açmaya karar verdiğimde mehmetakifvurucu.com uzun olacağından veya dediğim gibi makifvurucu, m-akifvurucu gibi alan adları kolayca ulaşılır olmayacağından tercihim bu yönde oldu. Kolayca ulaşma derken biri ile blogunuz hakkında sohbet ederken akifvurucu.com derseniz mi daha kolay ulaşılır olur m-akifvurucu.com tarzı bir ifade mi? Aman dikkat!

2.Anahtar Kelimeler

Açacağınız web sitenin anahtar kelimelerini zaten belirlemiş olmalısınız. İşte bu belirlediğiniz anahtar kelimeleriniz üzerinde sıkı bir çalışma yapın ve bir veya iki tanesini alan adınızda kullanmak üzere belirleyin.

Örnekle devam edelim. Anahtar kelimeniz basketbol. Başına da bir sözcük ekleyerek(akademi) söz öbeği şeklinde bir alan adı alacaksınız. İşte alacağınız bu alan adında anahtar kelimeniz başta olsun. Yani akademibasketbol.com tarzı olacağına basketbolakademi.com olsun. Çünkü arama motorları insan gibi düşünerek önceliği bu gibi durumlarda ilk duruma verdiğinden arama motorlarında ilgili aramalarda daha yukarıda olursunuz.

3.Alan Adı Süresi

Alan adınız sizin internet aleminde kalma sürenizi belirleyecektir. Yani mümkün olduğunca uzun süreli almanızda fayda var. Ya da bütçeniz doğrultusunda bu süreyi devamlı şekilde yenilemek yararınıza olacaktır. Alabileceğiniz maksimum süre ise firmadan firmaya değişmekle beraber en uzun süreli satın alma hizmeti veren firmaların 10 yıl gibi bir süre ile satış yaptığını belirtmek istiyorum.

Fazla önemsememeniz durumunda karşılaşacağınız durumu şöyle açıklamak istiyorum. Trabzonspor’ un alan adını bir girişimci zamanında boş görmüş ve kendi üzerine kayıt yaptırmıştır. Bu süre içerisinde ise uygunsuz içeriklerle şantaj dahi yapan girişimci bu şekilde alan adını yüksek fiyata satabileceğini düşünüyor hatta internet üzerinden alan adını açık arttırmaya sunuyordu. Fakat işler planladığı gibi gitmediğinden amacına ulaşamamış ve kulübün kendisini şantaj gerekçesi ile mahkemeye vermesinden dolayı alan adını Trabzonspor’ a kaptırmıştır.

Bir örnekte 33 liraya aldığı domainler fahiş fiyatlara satmaya çalışan girişimci ile ilgili. İzlemenizi tavsiye ederim…

4.Telif Hakkı İhlallerinden Kaçının. Başınız Ağrımasın

Açtığınız web sitenizin alan adı eğer ki lisanslanmış ve telif hakkı varsa aman dikkat edin. Sadece sitenizi kapatmaya gidecek sonuçlar doğurmayabilir. Maddi ve manevi tazminat ödemek zorunda da kalabilirsiniz.

NOT:Ayrıca belirtmekte fayda var ki akılda en kalıcı alan adı uzantısı .com. Yani alacağınız alan adınız da uzantı olarak .com’ a  öncelik verin olmazsa .net .org gibi uzantılara yönelin.

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*