Son Yazılar
Anasayfa » SEO » SEO Resim Optimizasyonu
SEO Resim Optimizasyonu

SEO Resim Optimizasyonu

SEO çalışmalarında içerikten bir önceki yazımda bahsetmiştim.Bu içerikleri tabiki sadece yazılan metinler oluşturmaz.Resimlerde bu içeriklerde önemli yer tutar.Bu noktada sizlere bir soru sormak istiyorum.Blog yazarları olarak sizler yazılarınıza eklediğiniz resimlerin adlarını ne yapıyorsunuz.Yani “adsız”,”resim” tarzında ifadeler mi yoksa içerikle alakalı isimler,açıklamalar mı?Eğer ki içerikle ilgili olmayan şeyler yazıyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra artık içerikle alakalı yazılar yazmanız gerektiğini anlayacaksınız.

1.Resim Adları

Görsel aramalarda arama motorları resmin adına bakarak sitenizi indexler.Yani kullanıcı programlama şeklinde bir arama yaptığı zaman resmin adı programlama veya programlamaya en yakın olan içeriğin resmi en ön sırada çıkacaktır.Yani programlama ile ilgili çok güzel bir yazı yazdınız çokta okunan bir yazıya sahip oldunuz ancak bu sizin görsel aramalarda en ön sıraya çıkmanıza yeterli olmaz.
Ufak bir dipnot:Resim adlarını tıpkı içeriklerinizdeki etiketler gibi birden fazla kelimeyle oluşturmanız yararınıza olacaktır.Örneğin bilgisayar programlama yazdığınızda her iki kelime için ayrı ayrı şansınız olacaktır.

2.Alt Etiket

Alt etiket meselesi SEO çalışmalarında resim adlarından daha önemlidir.Çünkü arama motorları resim adlarından önce resimlerin alt etiketine bakar ve görsel aramalarında üst sıraya alt etiketi aramaya uygun içeriği koyar.Yani demem o ki resimlerin alt etiket özelliğini de boş geçmemek gerekir.

3.Resimlerin İçerikle Uygunluğu

İçeriklerinizde kesinlikle en az bir adet resim olsun.Çünkü gerek görsel aramalar da içeriğinizin görünmesine yardım eder gerekse yazınıza görsellik katar.Ayrıca öne çıkarılan yani içeriğin ana resmi gözü yormayacak kadar hafif ,resme bakıldığı zaman içeriği anımsatacak ve içeriği ifade edebilecek kadar içerikle uygun olsun.

4.Resim Boyutu

Sizlerinde bildiği üzere sitelerin ve sayfaların açılma hızı SEO çalışmalarında önemli bir yer tutar.Bunun gibi basit ayrıntıları atlamak SEO çalışmamızda geri kalmamıza neden olabilir.Çünkü herkes SEO çalışmalarında yapılması gereken temel noktaları bilir.Fark yaratacak olan bunun gibi ufak argümanlardır.Yani içeriğinize yazıyı eklemeden mutlaka Photoshop,Paint vs. bir program ile resminizi küçülterek yazınıza eklemeyi deneyin.Eğer istediğiniz verimi alamazsanız resminizin boyutlarıyla oynamadan önceki haliyle içeriğinize resmi ekleyebilirsiniz.

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*