Son Yazılar
Anasayfa » İnceleme » Tek Hesap Tüm Google
Tek Hesap Tüm Google

Tek Hesap Tüm Google

İnternet deyince bir çok kişinin aklına Google;e-posta deyince de bir süre öncesine kadar da hotmail geliyor dersek sanıyorum yanlış olmaz.Son dönemde en azından ikinci durumun değişmeye başladığını söylersem bana katılan çok kişi olacağını düşünüyorum.Evet gmail önceden beri vardı.Ancak hotmail ve windowslive uzantılarının gerisinde kalıyordu.

Google’ın sahibi olduğu YouTube için ayrı Google servisi olan Adsense için ayrı maillerimizi kontrol edebilmek adına Gmail için ayrı giriş yapıyorduk.Yani her defasında tekrar tekrar e-posta adresi ve şifre girmek zorunda kalıyorduk.Bu gmail kullanıcı sayısını etkiliyormuydu bilemem ancak kullanıcıların bu durumdan hoşlanmadığı kesindi.Google bu durumu göz önünde bulundurmuş olacak ki “Tek Hesap Tüm Google” sloganı ile aynı tarayıcıda giriş yapıldığı takdirde aynı hesap oturumunu tarayıcı aynı kalmak şartıyla bütün sitelerinde ve hizmetlerinde de açmaya başladı.Örnekle Gmail hesabıyla e-posta adresine giriş yapan bir kişinin YouTube’da da diğer servislerde de oturumu açılıyor.

Bu sloganı açacak olursak yani tüm Google nedir?Gelin Google’ın bizler için önemli ve gmail hesabı ile kullanabileceğimiz servislerine, uygulamalarına ve sitelerine birlikte göz atarak bu soruya beraber yanıt verelim.

İşte tüm Google;

1.Adsense ve Adwords

Adwords kişilerin ve firmaların sitelere reklam verdiği araçtır.

Adsense bloggerların veya web site sahiplerinin bloglarına reklam alarak para kazanabildiği Google servisidir.

2.Picasa

Resim düzenleme ve paylaşma aracıdır.

3.Google Drive

Bulut bilişimin gelişimiyle beraber geri kalmak istemeyen Google Drive adlı hizmetini kullanıcıların hizmetine sundu.Google’ın bize 15 GB bir depolama alanı ve bu verilere istediğimiz yerden ulaşma imkanı sunduğu servistir.

4.Google Analytics

Web siteniz/blogunuzla ilgili istatistiği verilere ulaşabileceğiniz araç.

5.Google+ ve Hangouts

Google+’ya Google’ın Facebook’u diye adlandırabiliriz.Yani video,fotoğraf,haber gibi içerikler paylaşmamıza, kendi arkadaş listemizi oluşturmamıza olanak sağlayan servis.

6.Blogger

Google üzerinden siteadı.blogspot.com şeklinde site sahibi olmamızı sağlayan Google aracı.

7.FeedBurner

Sitelerdeki e-posta aboneliğini sanıyorum herkes duymuştur.Kendi sitemize de e-posta aboneliği ekleyebilmemizi sağlayan Google aracı.

8.Site Maps

Web sitemizin içeriğini arama motorlarıyla paylaşmak ve bilgilendirmek üzere  geliştirilmiş sitemizin haritasını oluşturmamızı sağlayan Google aracı.

9.Panoramio

Harita üzerinde konum belirterek fotoğraf paylaşımı yapmamızı sağlar.

10.Google Play Store

Bildiğiniz üzere Android uygulamalarının olduğu market.

11.Google Wallet

Google’ın geliştirmiş olduğu mobil ödeme sistemi.

Yukarıdaki toplam 11 araç ve servis Google’ın geliştirdiği ve bir gmail hesabı ile kullanılan uygulamalar.Tabi ki üye olmadan kullanabileceğimiz Maps,Chrome,Translate gibi bir çok uygulamayı listeye dahil etmedim.Bunlar dışında benim bilmediğim uygulamaları yorum yaazrak ekleyebilirsiniz.

 

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*