Son Yazılar
Anasayfa » İnceleme » Web Site Tasarımı İçin Önerilerim
Web Site Tasarımı İçin Önerilerim

Web Site Tasarımı İçin Önerilerim

Web sitesi açabilmenin en zorlayıcı aşamasıdır;tasarım.Eğer amatör bir tasarımcı isek acele ederek heyecanımıza yenik düşeriz.Bu durum projemizin kalitesini düşürür.Bu yazımda kısaca bir kaç tane tavsiyede bulunacağım.

1)Arama Kutusu Olmaması

Zengin ve kaliteli bir içeriğe sahip site daha fazla ziyaretçi çeker.Sitemizi sık sık güncellediğimizi düşünelim.Bir süre sonra sitemizde yayınlanan makaleler veya haberler alt sıralara doğru gidecektir.Dolayısıyla alt sıralarda kalan paylaşımlara ulaşmak zor olacaktır.Bu zorluğu aşmanın en kolay yolu ise “Arama Kutusu” oluşturmaktan geçiyor.Yani eğer bir site sahibiyseniz ne yapın edin bir arama motoruna sahip olun ve kesinlike bu detayı küçümsemeyin.

2)Tüm Tarayıcılarla Uyumlu Tasarım ve Kodlama

Aslında bu sorunun kaynağında Internet Explorer var.Tasarımımız sık kullanılan Google Chrome ve Mozilla Fırefox tarayıcılarında aşağı yukarı sorunsuz ve birbirine paralel çalışacaktır.Ancak Internet Explorer istediğimiz görününmü bize vermeyecektir.IE kullanıcı sayısı az dahi olsa sizin ziyaretçi sayınızı ciddi anlamda etkileyecektir.Sizin göreviniz bütün tarayıcılarla uyumlu bir şekilde çalışabilecek bir tasarım dizayn etmektir.

3)Yapım Aşamasındaki Sayfalar

Sitenize yeni bir sayfaya ekleme kararı aldınız.Bir an önce bunu ziyaretçilerinizle paylaşmak istiyosunuz.Elbette ziyaretçilerinizi haberdar etmeniz doğru olacaktır.Fakat bunu kesinlike “Sayfamız bakımdadır.” şeklinde gerçekleştirmeyin.Bir duyuru şeklinde ziyaretçierinizi haberdar edin daha doğru olacaktır.Çünkü kullanıcnın görmek istemeyeceği iki sayfa türüdür:Boş ve yapım aşamasındaki sayfalar.

4)Otomatik Çalan Sesler ve Başlayan Görseller

Eğer ki bir şarkıcı veya illüzyonist değilsen bu uygulamalardan uzak dur.Çünkü senin zevkin her kullanıcıya uymaz hitap etmez.Sen de sinir olmazmısın bir site ziyaretinde izinsiz şarkı çalmasından ya da müziği kapatabilmek için “Durdur” düğmesini aramaktan.

5)Sade Ama Güzel Bir Tasarım

Bu konuda iki farklı site türünden bahsedebiliriz.Flash siteler ve basit Html tabanlı siteler.Eğer siten Flash tabanlı olmayacaksa siteni sade bir şekilde tasarlaman daha yararlı olacaktır.Çünkü ne kadar renk,resim vb. katarsan kat Flash tabanlı bir siteyi yakalaman kolay olmayacaktır.Fakat sade olayım derkende basit tekdüze tasarımlar kesinlike gerçekleştrime.Örneğin sayfan ne tek rekten oluşsun ne de onlarca renk kullan.

6)Başlıkları Doğru Menüye Yerleştirme

Bu sorunu aslında sürekli yaşayabiliriz.Çünkü paylaşım sayımız arttıkça menülerimizin dışında makaleler yazmamızda muhtemel olacaktır.Absürt bir örnek olacak ama bir sosyal medya haberini bilim sayfasında yayınlamak sitenizi kolay kullanımına engel olur.Eğer sosyal medya hakkında yeterli sayıda makaleniz yoksa öncelikle anasayfanızda bu yazılarınızı yayınlayın yeni sayfa saçmayın.Önceliğiniz çok sayfaya sahip olmak değil sayıca zengin ve kaliteli sayfaya sahip olmak olsun.Makale sayınız yeterli bir sayıya ulaştığı zaman yeni bir sayfa açabilrsiniz.

Şimdilik bu kadar öneride bulunabiliyorum.İlerleyen yazılarımda daha fazla ilgi vermeye çalışacağım.

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*