Son Yazılar
Anasayfa » İnceleme » Yüksek Fiyatlara Satılan Teknoloji Firmaları ve Uygulamaları
Yüksek Fiyatlara Satılan Teknoloji Firmaları ve Uygulamaları

Yüksek Fiyatlara Satılan Teknoloji Firmaları ve Uygulamaları

Günümüzde firmalar arası rekabete ayak uyduramayıp satılan veya daha yüksek gelir elde edebilmek gibi bir çok amaçla satılan firmalar vardır.Gerek teknoloji gerek sanayi gerekse bir çok alanda bu satın almalara şahit oluyoruz.Bu yazımda da teknoloji alanındaki önemli ve yüksek meblağlı satın almaları sizlerle paylaşmak istedim.Bir çoğunu zaten bildiğinizi düşünüyorum.Sadece ufak bir derleme yaptım.

1.Google’ın Motorola’yı satın alması

Google Ağustos 2011’de dünyanın en çok patentine sahip telefon firması Motorola’yı 12.5 milyar dolara satın aldı.

2.Lenovo’nun Motorola’yı satın alması

Lenovo geçtiğimiz Ocak ayında(Ocak 2014) Motorola’yı 3 milyar dolara satın aldı. Ancak bu satın alınmanın Google’ın 2011 yılında satın almış olduğu patentleri kapsamadığı yani Lenovon’un bu satın alma ile firma adına,üretim tesislerine ve çalışanlarına sahip olduğu resmi bir açıklama olmadığından tahmin ediliyor.Lenovo’nun 3 milyar dolarlık ödemenin 750 milyon dolarını da hisse senedini olarak vereceğini düşünecek olursak bu satıştan herhalde Google kazançlı çıkmış gibi duruyor.Lenovo’nun ise bu satın almadan ne kadar kazanç sağlayacağını ise zaman gösterecek.

3.Microsoft’un Skype’ı satın alması

En çok kullanılan görüntülü sohbet uygulaması olan Skype 2011 yılında Microsoft tarafından 8.5 milyar dolara satın alındı.

4.Microsoft’un Nokia’yı alması

Akıllı telefon pazarında rakiplerinin gerisinde kalan Microsoft  Nokia’yı 7 milyar dolara satın alarak bu pazarda söz sahibi olmak istiyor.Geçtiğimiz günlerde ise Microsoft’un Nokia’yı satın aldıktan sonraki ilk hamlesi olan Nokia by Microsoft Lumia 830’a ait  fotoğraflar ve bilgiler internette dolanmaya başladı.

5.Facebook’un WhatsApp’ı satın alması

Facebook süpriz bir hamleyle geçtiğimiz Şubat ayında(Şubat 2014) mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı 19 milyar dolara satın aldı.Bu hamleden sonra Facebook’un WhatsApp içi düşündüğü görüntülü arama gibi bir çok proje hepimizin mâlumu.

6.Google’ın YouTube’ı satın alması

Google’ın belkide en akıllı hamlelerinde birisi Youtube’ı satın almasıdır.Google Kasım 2006’da Youtube’ı 1.6 milyar dolara satın alarak bu tarihten sonra Youtube üzerinden ciddi gelirler elde etmeye başladı.

7.Facebook’un Instagram’ı satın alması

Facebook fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’ı Nisan 2012’de 1 milyar dolar karşılığında satın aldı.Bu satın almadan sonra bile Instagram’ın hâla reklam almayan tek sosyaal paylaşım sitesi olması ise ilginç bir dipnot.

8.Yahoo’nun Tumblr’ı satın alması

Yahoo blog tarzı bir site olan Tumbler’ı Haziran 2013’te 1.1 milyar dolara satın alarak büyüme yoluna gitti.

Hakkında Mehmet Akif Vurucu

C# 'ta kendisini sürekli geliştirmeye çalışan, Wordpress meraklısı, inatçı, spor tutkunu, fanatik bir Fenerbahçeli.

Bir yorum

  1. Bu makale çok ilginçti. Ben bunu çok seviyorum. Gerçekten yararlı bilgiler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*